04. December 2012, 17:00
Najvyššie dosiahnuté konečné ceny diel autora: 3 817,30,- € Topole. Okolo 1910-1920. Olej na plátne. 60 x 46 cm. (55. jarná aukcia, 15. 3. 2005)
2 987,45,- € V lese. Okolo 1910-1920. Olej na plátne. 35 x 23 cm. (74. jesenná aukcia, 2. 10. 2007)
896,24,- € Pohľad na Bratislavu od Petržalky. Okolo 1940. Akvarel na papieri. 27 x 39 cm. (83. zimná aukcia, 2. 12. 2008)
Biografia: Želmíra Duchajová – Švehlová sa narodila 6. 5. 1880 v Lazoch pod Makytou, zomrela 15. 5. 1955 v Martine. 1906-10 študovala na Umeleckej škole spolku umelkýň v Berlíne, 1910-14 portrétnu maľbu na Dámskej akadémii výtvarných umení v Mníchove (prof. Feldbauer, Hofer). Absolvovala viacero študijných ciest do zahraničia - Francúzsko, Taliansko, Anglicko, Holandsko, Škandinávia a Nemecko. 1906 pôsobila ako učiteľka a organistka v Lazoch pod Makytou pri Banskej Štiavnici, 1919-31 ako učiteľka kreslenia v Martine, potom ako maliarka v slobodnom povolaní. 1918-43 organizovala slovenské ženské hnutie, 1920-46 podpredsedníčka spolku Živena. Členka Spolku slovenských umelcov, s ktorým sporadicky vystavovala. Samostatné výstavy mala v Hodoníne (1918), Bratislave (1931, 1941) a Martine (1931). Z literatúry: Váross, M.: Slovenské výtvarné umenie 1918-45. Bratislava 1960, str. 51-52.
Poradové číslo: | 95 |
Vyvolávacia cena: | 700 € |
Rok: Okolo 1940
Technika: Akvarel na papieri
Rozmery: 43 x 30 cm.
Značené: Značené vľavo dole "Ž. Duchajová"