09. Jún 2015, 18:00
Najvyššie dosiahnuté konečné ceny diel autora: € 10 000,- Minojské dievča. Okolo 2011. Bronz. drevený podstavec. 62 cm. (100. jubilejná večerná aukcia, 15.11.2011)
€ 9 200,- Modelovanie. 2005. Olej, kombinácia techník na plátne. 122 x 150 cm. (100. jubilejná večerná aukcia, 15.11.2011)
€ 4 000,- Haló, haló, socha.. 1997. Mramor, hliníkový podstavec.(107. večerná aukcia , 13.11.2012)
€ 3 800,- V ateliéri. 2007. Akryl na plátne. 100 x 105 cm. (88. aukcia súčasného umenia, 27. 10. 2009)
€ 2 058,02,- Ten Minutes. 2005. Akryl na plátne. 100 x 90 cm. (64. aukcia súčasného slovenského umenia, 16. 5. 2006)
Biografia: Vladimír Havrilla sa narodil 13. 5. 1943 v Bratislave. 1962-68 študoval sochárstvo na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Od šesťdesiatych rokov sa jeho tvorba rozvíjala intermediálnej rozmanitosti – v sochárstve, filme, maľbe, kresbe a počítačovej grafike. V celej doterajšej tvorbe autor zaujato kombinuje reálne maliarske gesto s technologickým, počítačovým: „… od roku 1997 sa počítačová grafika a modelovanie stávajú základom autorovej tvorby. Nejde pritom len o modelovanie figúr a narábanie s obrazom a jeho animáciou, a rozprávanie poviedok, ale aj o zvláštny, pre Havrillu podstatný aspekt nehmotnosti tohto virtuálneho sveta: stlačením gombíka tento svet zmizne, nastane to, čo symbolicky nájdeme v skle, vode, svetle alebo v bielej farbe - „absolútna čistota“. (Daniel Brozman). Vladimír Havrilla je už dlhé roky kultovou osobnosťou alternatívneho umenia. Jeho tvorba bola a je známa viac zasvätencom, než širšej kultúrnej verejnosti. Nedávno sa však dočkala zaslúženého spoločenského docenenia – Slovenská národná galéria usporiadala retrospektívnu výstavu umelca.
Literatúra: Archlebová, T.: Vlado Havrilla, Kat. výstavy Výzva, Expo 92, Sevilla; Šesťdesiate roky, katalóg výstavy SNG, 1995, Bratislava; Brozman, D.: Medzi sci fi, slasťou a Zenom. Kat. Slovenskej národnej galérie. 2006.
Poradové číslo: | 235 |
Vyvolávacia cena: | 2 800 € |
Rok: 2008
Technika: Olej na plátne
Rozmery: 80 x 116 cm
Značené: Značené vpravo dole "H 08"