02. Október 2018, 18:00
Najvyššie dosiahnuté konečné ceny diel autora: Najvyššie konečné ceny porovnateľných diel Miloša Alexandra Bazovského dosiahnuté na aukciách SOGY:
€ 32 000,- Hrabačka. Okolo 1952. Olej na kartóne. 32,5 x 43 cm. (100. jubilejná večerná aukcia, 15.11.2011)
€ 32 000,- Leštiny. 1949. Olej na kartóne. 26 x 42 cm. (107. večerná aukcia, 13.11.2012)
€ 26 000,- Jeseň. 1948. Olej na kartóne, 34 x 24 cm.(107. večerná aukcia, 13.11.2012)
€ 23 000,- Krajina s člnkom. 1951. Olej na kartóne, 30 x 67,5 cm. (127. jarná aukcia výtvarných diel, 15.03.2016)
€ 22 405,- Poludnie. 1929. Olej na plátne. 67 x 50 cm. (77. zimná aukcia, 27. 11. 2007)
€ 21 000,- Kopáčka. Okolo 1928. Olej na plátne. 60 x 50 cm. (139. jarná aukcia výtvarných diel , 06.03.2018)
€ 20 000,- Čakanie. 1948. Olej na kartóne. 29 x 30 cm. (122. večerná aukcia, 21.04.2015)
€ 20 000,- Jeseň na poli. Okolo 1952. Olej na hrubom kartóne. 31 x 50 cm. (101. zimná aukcia výtvarných diel a starožitností, 06.12.2011)
€ 20 000,- Pri rieke. Okolo 1952. Olej na lepenke. 40 x 68 cm. (113. večerná aukcia, 12.11.2013)
Biografia: Narodil sa 11. 1. 1899 v Turanoch nad Váhom, zomrel 15. 12. 1968 v Trenčíne. Od 1918 študoval na Vysokej škole výtvarných umení v Budapešti (prof. Réti), 1919-24 na Akadémii výtvarných umení v Prahe (prof. Loukota, Bukovac, Pirner, Obrovský, Švabinský). V Prahe krátko navštevoval súkromnú školu A. Kalvodu. 1921 bol na študijnom pobyte na súkromnej maliarskej škole prof. Deluga vo Viedni. Po absolutóriu pôsobil v Turanoch, 1930-31 v Martine, 1957-62 v Čemiciach, 1962-68 v Trenčíne. 1929 spolu s Palugyayom študijná cesta do Francúzska, Nemecka a Švajčiarska. 1930-33 spolupráca s Alexym a Palugyayom (cesty na Oravu, Detvu, Pohronie). 1932 spolu s Alexym cesta do Poľska. 1936 účasť na Bienále v Benátkach, 1936-37 študijné pobyty v Juhoslávii. 1937 cesta do Poľska a Švédska. 1920--1930 pravidelne vystavoval so Spolkom slovenských umelcov, v tridsiatych rokoch so Združením slovenských umelcov, 1939--1945 so Spolkom slovenských výtvarných umelcov, po 1946 so Skupinou výtvarných umelcov 29. augusta. 1979 sprístupnená stála expozícia diela umelca v galérii M. A. Bazovského v Trenčíne, ktorá spravuje maliarovu pozostalosť.
Literatúra: Cincík, J.: Miloš A. Bazovský. Náčrty. Martin 1945; Vaculík, K.: Miloš Bazovský. Bratislava 1958; Vaculík, K.: Miloš Alexander Bazovský. Bratislava 1967; Abelovský, J., Ruttkay, J.: Miloš A. Bazovský. Bratislava 1999.
Poradové číslo: | 83 |
Vyvolávacia cena: | 13 000 € |
Konečná cena: | 11 600 € |
Rok: Okolo 1934-36
Proveniencia: Dielo bolo vystavené na autorovej výstave v Prahe roku 1948.
Technika: Olej, tempera na papieri, dublované na kartóne
Rozmery: 60 x 44 cm
Značené: Značené vpravo dole "M.A.B".
„FUJARÁŠ“
je galerijné dielo Miloša A. Bazovského, pochádzajúce z periódy, ktorú Karol Vaculík nazval „obdobím citovej improvizácie“ : „... najzásadnejšiu zmenu prekonal Bazovského výtvarný názor v celkovom popretí pevného, definitívne vyhraneného tvaru a tým aj plošnosti... Namiesto princípu racionálnej tvarovej analýzy nastupuje citová, subjektívno-lyrická improvizácia... Princíp citovej improvizácie a dynamičnosti má potom spätný dôsledok aj na celkový charakter maliarskeho podania, ktoré spolieha na prekvapujúci, nenaučený a nenaučiteľný účin bezprostredného rukopisného prednesu... Vedľa nervného pastózneho maliarskeho rukopisu a iritujúceho spracovania farebnej hmoty či plochy je dôraz na farebnom vyjadrení a odvážnom uplatňovaní nových koloristických hodnôt... širokej škály žltých, smaragdovo zelených, oranžových tónov a celej sústavy fialových a ružových...". Koloristické senzácie sú však vzápätí korigované obnoveným záujmom o skladobný poriadok, ktorý je založený – akoby v priamej odozve na práve aktuálny Fullov a Galandov princíp „farboplochy“-- na rezonancii rytmickej kontúry a sústavy dynamicky rozhodených farebných plôch -- Spomienka na Paríž (1936), Biele práčky (1936), Slovensko (1936 – 1937), Rodinka (1936), Vianoce (1936), V slovenskej dedine (1937), Slnečné okno (1937) a napokon ružovo fialové Pokušenie (1936) a kultová Zemiaková madona (1936).