34. jesenná aukcia výtvarných diel

Aukcie | 34. jesenná aukcia výtvarných diel

Biografia: Obraz „V kaviarni“ je špičkovou, galerijnou prácou známeho maďarského modiernistu Armanda Schönbergera. Narodil sa 2. 4. 1885 v Hlohovci (Galgóc), zomrel roku 1974 v Budapešti. Študoval na mníchovskej akadémii výtvarného umenia resp. v tamojšej súkromnej škole Simona Holóssyho. 1906-12 pobyt v letnej maliarskej kolónii v Nagybányi. 1909 študijný pobyt v Paríži. Od roku 1917 pravidelne vystavoval v Nemzeti Salóne v Budapešti. 1923 samostatná výstava v budapeštianskom Belvederi. 1958 súborná výstava v Műcsárnoku v Budapešti. Člen významného výtvarného spolku KÚT (Nová spoločnosť výtvarných umelcov). KÚT pôsobil v rokoch 1924–1949 a jeho členmi boli navýznamnejší maďarskí modernisti povojnového obdobia (spolok je považovaný za legitímneho pokračovateľa avantgardnej skupiny OSMA) – Márffy, Rippl-Rónai, Vaszary, Czóbel, Kernstock, Berényi a ďalší. Po návrate z Paríža sa stáva zakladajúcim členom druhej predvojnovej maďarskej avantgardnej skupiny Aktivisti, pričom jeho umenie smeruje od zvláštneho pochopenia Cézanna až ku futurizmu a konštruktivizmu. Po krátkom neoklasicistickom období na začiatku dvadsiatych rokov našiel svoj charakteristický v duchu novej vecnosti expresívny štýl mestských tém. Jeho diela sú v majetku Maďarskej národnej galérie a ďalších maďarských štátnych galérií. Z literatúry: Magyar Tudomános Akadémia Müvészettöténeti Kutató Csoport Adattára (É.G. jelzésel Éber László és Gombos-féle lexikon), Seregélyi, G.: Magyar Festök és grafikusok adattára. Szeged 1988, Zádor, A., Genton, I.: Müvészeti Lexikon, Budapest 1965-1968. Diela A. Schönbergera boli v poslednom období ponúkané vo významných maďarských aukčných domoch za nasledujúce vyvolávacie ceny: Rodina, 1928, olej, plátno, 83x63 cm, 6 000 000,- Ft – Mű-terem Galéria 2000; Dvaja, pastel, papier, 88x60 cm, 1 550 000,- Ft – Polgár Galéria 2000; Muž a žena, kombinovaná technika, papier, 67x44 cm, 600 000,- Ft – Kieselbach 2000.