34. jesenná aukcia výtvarných diel

Aukcie | 34. jesenná aukcia výtvarných diel

Biografia: Na zadnej strane kresby je pečiatka Hornouhorského múzea F. Rakocziho v Košiciach spolu s vyjadrením jeho kustóda Dr. Sándora Mihalika potvrdzujúcim autorstvo Gyulu Benczúra. Zároveň sa v potvrdení uvádza, že kresba bola v mejetku Benczúrovho brata Gézu a potom jeho syna Vilmosa. Potvrdenie je datované 20. 11. 1944. „Knieža uhorských maliarov“ Gyula Benczur sa narodil 28.1.1844 v Nyíregyházy, zomrel 16.7.1920 v Szécsény-Dolány v Maďarsku. 1860-61 študoval na súkromnej maliarskej škole bratov Klimkovičovcov v Košiciach, 1861-69 na Akadémii výtvarných umení v Mníchove. 1910 člen korešpondent Maďarskej akadémie. Od 1876 profesor na Akadémii výtvarných umení v Mníchove, 1883 sa stal riaditeľom Majstrovskej maliarskej školy v Budapešti, ktorú sám založil. Venoval sa kresbe i maľbe, mal neobyčajné koloristické vlohy. Tvoril diela s romantickou tematikou jako oslavy predstaviteľov a udalosti z uorských dejín. Maľoval aj mytologické témy, venoval sa aj portrétom.Z literatúry: Homér L: Bencúr Guyla, Budapešť,1938, Mihalik S: Benczúr Kassán, Košice 1944, Vaculík K-Mensatoris V: Umenie 19.storočia na Slovensku, Bratislava 1951. Diela G. Benczúra boli v poslednom období dražené na svetových aukciách za nasledovné konečné ceny: $ 7 461,- Prestávka v love. Olej na plátne, 127 x 185 cm. Dorotheum, Viedeň1997 $ 80 000,- Letný piknik na poli divých makov. Olej na plátne, 87.5 x 115 cm. New York 1998