34. jesenná aukcia výtvarných diel

Aukcie | 34. jesenná aukcia výtvarných diel

Biografia: Na zadnej strane obrazu pečiatka Nemzeti Galérie Budapest zo 40. rokov. Dielo bolo súčasťou súbornej posmrtnej výstavy J. Lörincza v Bratislave roku 1980. Július Lörincz na rozhraní rokov 1938-39 emigroval do Paríža, koncom roku 1939 sa usadil v Budapešti, kde bol uväznený a potom pod policajným dozorom tam žil až do roku 1945. Predkladané dielo je datované do roku 1942, nadväzuje však na umelcove najlepšie picassovské práce z druhej polovice tridsiatych rokov. Súdobý hedonistický expresionizmus Pabla Picassa, s ktorým sa i osobne spoznal, mal pre ustaľovanie maliarovho umeleckého názoru rozhodujúci význam Jeho parížska maľba bola podmienená pôžitkárskym vychutnávaním napätí vznikajúcich v protipostavení expresívnej látky a konštruktívnej formy. Narodil sa 16. 1. 1910 v Sládkovičove, zomrel 14. 12. 1980 v Bratislave. Študoval na súkromných školách G. Mallého v Bratislave a K. Harmosa v Komárne. 1929-34 študoval na Vysokej škole výtvarných umení v Budapešti (prof. Réti, Vaszary). 1935 sa presťahoval do Bratislavy, v tom istom roku študijný pobyt v Paríži, v Belgicku, Holandsku, koncom 1936 opäť v Paríži. Z literatúry: Szíj, R.: Lörinz Gyula. Budapest 1971; Saučin, L.: Dvanásť obrazov Júliusa Lörincza. Bratislava 1980. Najvyššie dosiahnuté konečné ceny diel J. Lörincza na aukciách SOGY: 56 000,- Sk Starosti I. 1934-36. Olej na plátne. 61x50 cm. (31. jarná aukcia, 26. 3. 2002) 45 000,- Sk Kytica. Okolo 1940. Olej na plátne. 81,5x66 cm. (25. jarná aukcia, 20. 3. 2001) 41 000,- Sk Kúpajúci sa. 1976. Olejová tempera na plátne. 60x55,5 cm. (18. zimná aukcia, 2. 12. 1999)