34. jesenná aukcia výtvarných diel

Aukcie | 34. jesenná aukcia výtvarných diel

Biografia: Predkladaný akvarel Milana Th. Mitrovského bol určený pre jeho vlastnú knihu „Pani Heléne“, za ktorú dostal tento významný maliar a spisovateľ roku 1930 štátnu cenu. Narodil sa 1. 7. 1875 v Martine, zomrel 30. 10. 1943 v Martine. 1894-96 študoval na Akadémii výtvarných umení v Prahe (prof. Pirner), 1896-98 na Akadémii výtvarných umení v Mníchove (prof. Hackl). 1898-1901 bol na študijnom pobyte v Taliansku (Florencia). Potom žil vo Viedni, od 1914 v Martine. Bol aktívnym členom vedenia Spolku slovenských umelcov v Martine. 1902 sa zúčastnil na výstave slováckych výtvarníkov v Hodoníne. Z literatúry: Tilkovský, V.: Výtvarná pozostalosť Milana T. Mitrovského. Bratislava 1943; Váross, M.: Slovenské výtvarné umenie 1918-1945. Bratislava 1960, s.48-50; Váross, M.: Výtvarný život na Slovensku začiatkom 20. storočia. Bratislava 1971, str. 40-43. Najvyššie dosiahnuté konečné ceny diel M. Thomku-Mitrovského na aukciách SOGY: 35 000,- Sk Secesný motív. Okolo 1910. Olej na dreve. 50x50 cm. (3. jesenná aukcia, 25. 9. 1997)