35. zimná aukcia výtvarných diel

03. December 2002

Aukcie | 35. zimná aukcia výtvarných diel

Biografia: Hermann Baisch sa narodil 12. 7. 1846 v Drážďanoch, zomrel 18. 5. 1894 v Karlsruhe. Bol žiakom litografa Baischa. Počiatky jeho štúdii sa viažu k umeleckej škole v Štuttgarte. 1868 prišiel do Paríža, kde študoval práce starých holandských majstrov-krajinárov 17. storočia v Louvre. 1869 študoval v Mníchove v majstrovskej škole Adolfa Liera. 1881 prijal miesto profesora na Akadémii výtvarného umenia v Karlsruhe. Zaujímal sa o svetlo a atmosferické efekty, stal sa jedným z najuznávanejších luministov tej doby. Venoval sa krajinomaľbe, námety si vyberal z oblasti južného Nemecka a prímorských osád. Jeho diela sú reprezentatívnym spôsobom zastúpené v zbierkach významných galérií vo Viedni, Stuttgarte, Mníchove, Budapešti, Londýne a Frankfurte. Z literatúry: Bénézit, E.: Dictionnaire des peintres, sculpteurs, dessinateurs et graveurs, I. zv., Paris 1976, str. 385. Diela H. Baischa sa v poslednom období dražili na svetových aukciách za nasledovné ceny: $ 1 022,- Voly pri kŕmení, olej, kartón, 29,5x33,5 cm, Stuttgart 1997 $ 3 810,- Kravské stádo pri napájadle, olej, plátno, 46x95 cm, Stuttgart 1995 $ 1 219,- Loď na Ijsselskom jazere, olej, plátno, 30x40 cm, Rudolfstadt-Thűringen 1995 $ 2 791,- Jarná krajina s koňom na lúke, olej, plátno, 39,5x52 cm, Mníchov 1999 $ 10 148,- Ráno, olej, plátno, 186x151, Stuttgart 2000 Najvyššie dosiahnuté konečné ceny diel H. Baischa na aukciách SOGY: 18 000,- Sk Pri absinte (po práci). Okolo 1880. Kresba perom, tušom, akvarelom na papieri. 19,5x13,5 cm. (31. jarná aukcia, 26. 3. 2002)