35. zimná aukcia výtvarných diel

03. December 2002

Aukcie | 35. zimná aukcia výtvarných diel

Biografia: Josef (Jóža) Úprka bol vo svojom čase vyhranenou umeleckou osobnosťou i aktivistom národných snáh s nepochybným renomé na oboch stranách rieky Moravy. Väčšiu vážnosť však mal u nás, pretože podľa všeobecného presvedčenia "patril Slovensku". Jeho maliarska tvorba prekonala vcelku jednosmerný štýlový vývin: okolo roku 1895 dospel k vrcholu svojho maliarstva svetla, aby v neskoršej ľudovožánrovej maľbe zdôraznil jej ornamentálnosť, ozdobnú štylizáciu kresby a rozprávačskú bohatosť. Prvotné národopisné zaujatie ľudovým životom Slovácka a Slovenska bolo tak veľmi skoro prekryté suverénnou manierou secesného tvarového prejavu. Lyrické efekty farebnej hýrivosti odvodenej z výtvarných princípov ľudového kroja a epickosť výjavov dedinského života, ktoré tak nadobúdali viditeľnú nadčasovú a metaforickú platnosť (Slovácka madona, 1901; Gajdoš, 1908; Rej děvčat, 1909; Hrnčířský trh v Hroznové Lhotě, 1913; Formosa, 1918). V každom prípade: Úprkova maľba mala v predprevratovej dobe závažnosť fakticky jediného záväzného príkladu umelecky náročného a zároveň národne, "slaviansky" adresného umeleckého činu.Narodil sa 26. 10. 1861 v Kněždube pri Hodoníne, zomrel 12. 1. 1940 v Hroznovej Lehote. 1881-84 študoval na Akadémii výtvarných umení v Prahe (prof. Čermák, Lhota), 1884-87 na Akadémii výtvarných umení v Mníchove (prof. Gysis, Seitz), od 1885 predseda tamojšieho spolku Škréta. 1887 študoval na Akadémii výtvarných umení v Prahe (prof. Pirner). Do 1890 pôsobil v Mníchove, potom krátko v Prahe a napokon sa usadil v Hroznovej Lehote. 1893 bol na študijnom pobyte v Paríži. 1924-1937 žil v Klobučiciach na Slovensku, potom znova v Hroznovej Lehote. V 1928 cesta do Dubrovníka. Od 1907 člen a vedúca osobnosť Združenia výtvarných umelcov moravských. Z literatúry: Pelikán, J.: Joža a Franta Úprkové. Výstava pri príležitosti 80. výročia manifestačnej výstavy moravsko-slovenských výtvarníkov v Hodoníne. Kat. výst. Liptovský Mikuláš, Oblastná galéria P. M. Bohúňa 1982; Klvaňa, J.: Josef Úprka. Praha 1897. Najvyššie dosiahnuté konečné ceny diel J. Úprku na aukciách SOGY: 88 000,- Sk Dievčatá v kroji. Okolo 1910. Olej na plátne. 100x37 cm. (12. jesenná aukcia, 15. 12. 1998) 38 000,- Sk Dievča s džbánom. Okolo 1920. Olej na plátne. 90x50 cm. (17. jesenná aukcia, 28. 9. 1999) 30 000,- Sk Děda Slovák. Okolo 1890. Akvarel na papieri. 28x23 cm. (11. aukcia kresby a grafiky, 14. 12. 1998) 27 000,- Sk Žena zo Slovácka. Okolo 1910. Olej na plátne. 59x32 cm. (20. letná aukcia, 21. 6. 2000)