03. December 2002
Biografia: Theodor J. Mousson sa narodil 15. 12. 1887 v Högyészy v Maďarsku, zomrel 6. 11. 1946 v Trenčíne. 1905-9 študoval na Vysokej škole výtvarných umení v Budapešti (prof. Ballo). 1910 dostal štipendium od spolku výtvarných umelcov Muvésház. 1911 krátky pobyt v umeleckej kolónii v Nagybányi. Od 1911 žil trvalo v Michalovciach, v tom istom roku krátky pobyt v maliarskej kolónii v Nagybányi. Do roku 1919 učiteľ, potom výtvarník v slobodnom povolaní. 1913 študijná cesta do Talianska (Benátky a okolie). 1931 sa presťahoval do vily v Hrádku neďaleko Michaloviec, ktorú mu zdarma prenajal obdivovateľ jeho tvorby gróf Sztáray. 1942 mozgová príhoda, po ktorej ľavostranne ochrnul. 1944 evakuoval do Bratislavy, po roku 1945 žil v Trenčíne. Člen Kunstvereinu a Jednoty výtvarných umelcov Slovenska. Z literatúry: Vízdalová-Haščáková, G.: Teodor Jozef Mousson, Košice 1979. Najvyššie dosiahnuté konečné ceny diel J. T. Moussona na aukciách SOGY: 120 000,- Sk Na pláži. Okolo 1910. Olej na plátne. 60x72 cm. (34. jesenná aukcia, 1. 10. 2002) 87 000,- Sk Na verande v Hrádku. Okolo 1910. Olej na plátne. 85x77 cm. (25. jarná aukcia, 20. 3. 2001) 81 000,- Sk Čítajúca na slnku. Okolo 1911. Olej na plátne. 50x40 cm. (25. jarná aukcia, 20. 3. 2001) 75 000,- Sk Judita a Edita (Na prechádzke). Okolo 1920. olej na plátne. 61x76 cm. (34. jesenná aukcia, 1. 10. 2002)
Poradové číslo: | 33 |
Vyvolávacia cena: | 432 € |
Konečná cena: | 432 € |
Technika: akvarel na papieri
Rozmery: 24 x 21 cm
Značené: Značené vpravo dole „Th. Mousson“ s venovaním