55. Jarná aukcia výtvarných diel

15. Marec 2005

Aukcie | 55. Jarná aukcia výtvarných diel

Najvyššie dosiahnuté konečné ceny diel autora: NAJVYŠŠIE DOSIAHNUTÉ KONEČNÉ CENY DIEL O. BLAŽÍČKA NA SVETOVÝCH AUKCIÁCH:
15 215,- EUR Spomienka na Raděšín. Olej na plátne. 80 x 100 cm. Praha 2004.
14 382,- EUR Motív z Dalmácie. Olej na plátne. 100 x 115 cm. Praha 2004.

Biografia: Oldřich Blažíček sa narodil 5. 1. 1887 v Slavkoviciach u Nového Města na Morave, zomrel 3. 5. 1953 v Prahe. Vyučil sa za maliara izieb, 1905 prešiel do Prahy a živil sa ako maliarsky pomocník. Vďaka mecenášovi získava prostriedky na štúdium, najprv na VŠUP, neskôr na Akadémii výtvarných umení v Prahe, v špeciálke H. Schweigera. 1913 získava Hlávkovo štipnedium na cestu do Talianska. Vznikajú obrazy chrámových interiérov sv. Marka a Svätovítskej katedrály v Prahe. 1921 začína pedagogicky pôsobiť ako profesor kreslenia a maľby na ČVUT v Prahe. Neskôr vedie aj odborné školenie učiteľov meštianskych a stredných škôl. V maliarskej tvorbe sa často vracal ku krajinárskym námetom z Vysočiny, Valašska, Železných hôr. Najradšej mal predjarie s topiacim sa snehom. Jeho krajinárska tvorba trochu neprávom zatienila jeho maľby architektonických interiérov. Jeho diela sú reprezentatívnym spôsobom zastúpené v zbierkach NG Praha, ČMVU Praha, MG Brno a ďalších. Z literatúry: Slovník českých a slovenských výtvarných umělců, A-Č, Ostrava 1998, str. 177. Predaje diel Oldřicha Blažíčka na slovenskom súkromnom trhu sú viac než ojedinelé. Dôležitejšie precedensy teda poskytuje medzinárodný, najmä český trh s výtvarným umením. Podľa ART PRICE INDEXU bolo približne v posledných piatich rokoch predaných v medzinárdnom obchode s umením celkom 94 maliarskych diel umelca: ceny diel O. Blažíčka pritom vykazujú kontinuálny nárast (100 dolárov investovaných v roku 1999 znamená v roku 2004 155 dolárov). Najvyššiu konečnú cenu za jedno dielo dosiahol O. Blažíček na úrovni 16 826 EUR. 90% autorových diel sa predalo menej ako za 4 526,- EUR, 50 % za menej ako 1 013 EUR. Takmer 100 % predajov diel autora sa uskutočnilo na území českej republiky – O. Blažíčka treba teda považovať z obchodného hľadiska za autora skôr regionálneho významu.