28. Marec 2006
Najvyššie dosiahnuté konečné ceny diel autora: NAJVYŠŠIE DOSIAHNUTÉ KONEČNÉ CENY DIEL J. FLACHÉHO NA AUKCIÁCH SOGY:
260 000,- Sk Krst. 1935. Olej na plátne. 96 x 105 cm. (42. jesenná aukcia, 30. 9. 2003)
260 000,- Sk Krst. 1935. Olej na plátne. 96 x 105 cm. (59. jesenná aukcia, 4. 10. 2005)
164 000,- Sk Renesančná madona. 1941. Olej na plátne. 91 x 72 cm. (49. letná aukcia, 11. 5. 2004)
155 000,- Sk Koncert v prírode. 1933. Olej na plátne. 102 x 79 cm. (51. jesenná aukcia, 12. 10. 2004)
145 000,- Sk Krst. Nedat. Olej na plátne. 94 x 104 cm. (17. jesenná aukcia, 28. 9. 1999)
100 000,- Sk Matky. Okolo 1958. Olej na plátne. 80 x 98 cm. (12. jesenná aukcia, 15. 12. 1998)
100 000,- Sk Siesta. Okolo 1935. Olej na plátne. 73 x 92 cm. (53. zimná aukcia, 30. 11. 2004)
Biografia: Július Flaché sa narodil 7. 11. 1892 v Budapešti, zomrel 18. 9. 1967 v Banskej Bystrici. Od 1907 zámočnícky učeň v strojárskych závodoch Láng v Budapešti, neskôr štúdiá na reálnom gymnáziu a zároveň na sochárskej škole K. Szödyho. Od 1911 študoval na Vysokej škole výtvarných umení v Budapešti (prof. Ferenczy) a na Akadémii výtvarných umení vo Viedni (prof. Klimt, Rauchinger). Súčasne študijný pobyt v Mníchove. Do 1914 pôsobil v Budapešti, 1914-17 vojnový kresliar divízneho štábu rakúsko-uhorskej armády. Od 1917 žil a tvoril v Banskej Bystrici. 1920 založil menšinový spolok Jednota výtvarných umelcov Slovenska v Banskej Bystrici, 1920-37 bol jeho správcom. Samostatne vystavoval v Budapešti (1914), Prahe (1922), Bratislave (1925), Brne (1925). Súbornú výstavu mal v Banskej Bystrici (1962, Stredoslovenská galéria). Z literatúry: Váross, M.: Slovenské výtvarné umenie 1918-1945. Bratislava 1960, str. 132-3; Abelovský, J., Bajcurová, K.: Výtvarná moderna Slovenska. Bratislava 1997.
Poradové číslo: | 55 |
Vyvolávacia cena: | 4 813 € |
Rok: 1947
Technika: olej na plátne
Rozmery: 120 x 100 cm
Značené: vpravo dole „J. Flaché“
Popis: Reprezentačná olejomaľba Júliusa Flachého „Slovenská rodina“ je galerijným dielom tohto autora. Vyznačuje sa zvláštnym, akvarelovým narábaním olejomaľbou (nie nepodobným jednej línii cézannovskej žánrovej maľby Júliusa Jakobyho). Kolísanie medzi secesnou lineárnosťou a cézanistickou skladobnosťou vyústilo vo Flachého zrelej tvorbe do programovej expresivity. Tento štýlový základ potom "obaľoval" diferencovanými významovými poukazmi -- odovzdanou nostalgiou a sentimentalitou sociálneho vcítenia, symbolistickými obrazovými zostavami osamelého človeka na pozadí rozbúrenej prírody, ale najmä konfliktnou, dynamickou štylizáciou pracovného ľudového žánru.