02. Október 2007
Najvyššie dosiahnuté konečné ceny diel autora: NAJVYŠŠIE DOSIAHNUTÉ KONEČNÉ CENY DIEL J. ALEXYHO NA AUKCIÁCH SOGY:
250 000,- Sk Stará Bratislava. 1960. Olej na sololite. 120 x 125 cm. (67. jesenná aukcia, 3. 10. 2006)
250 000,- Sk Vatra (Kriváň). Okolo 1938. Olej na lepenke. 120 x 100 cm. (16. letná aukcia, 8. 6. 1999)
240 000,- Sk Tekovské leto. 1968-69. Olej na sololite. 120 x 140 cm. (67. jesenná aukcia, 3. 10. 2006)
170 000,- Sk Žena vo vlniaku. 1929-1932. Pastel na kartóne. 60 x 43 cm. (70. jarná aukcia, 20. 3. 2007)
130 000,- Sk Žena z Liptova. 1933. Olej na kartóne. 47 x 29 cm. (32. letná aukcia, 4. 6. 2002)
Biografia: Janko Alexy sa narodil 25. 1. 1894 v Liptovskom Mikuláši, zomrel 22. 9. 1970 v Bratislave. V 1912 kominársky pomocník v Liptovskom Mikuláši, 1913-15 lekárnický praktikant v Prievidzi. 1916-17 študoval na Filozofickej fakulte univerzity v Budapešti, 1917-18 vojak rakúsko-uhorskej armády na ruskom a talianskom fronte, 1919-25 na Akadémii výtvarných umení v Prahe (prof. Bukovac, Pirner, Švabinský). Ako študent sa 1919 zúčastnil vedeckej výpravy na Slovensko. Vytvorené kresby zostavil do albumu reprodukcií „Obrázky zo Slovenska“ (1920). Od augusta do decembra roku 1919 študijný pobyt v Paríži. V 1922 založil s G. Vámosom študentský literárny časopis Svojeť. V 1923 absolvoval pedagogické skúšky na Českom vysokom učení technickom a na Karlovej univerzite v Prahe. 1924-28 suplujúci profesor slovenčiny a kreslenia v Bratislave, od 1929 výtvarník v slobodnom povolaní v Turanoch, od 1930 v Martine. 1940, 1942 pobyty na Sliači a v Tatrách, 1942 spoluzakladal Vlastivedné múzeum v Liptovskom Mikuláši, 1945-1946 žil v Čáčove pri Senici. Z literatúry: Hronský, J. C.: Janko Alexy. Bratislava 1934; Váross, M.: Alexy. Bratislava 1944; Güntherová-Mayerová, A.: Janko Alexy. Bratislava 1949; Veselý, M.: Janko Alexy. Bratislava 1967; Halaša, P.: Janko Alexy (personálna bibliografia). Martin 1974; Abelovský, J.: Janko Alexy - súborné dielo. Kat. výst. Bratislava, Slovenská národná galéria 1984.
Poradové číslo: | 86 |
Vyvolávacia cena: | 2 589 € |
Konečná cena: | 2 689 € |
Rok: okolo 1940 - 50
Technika: pastel na papieri
Rozmery: 85 x 130 cm
Značené: vľavo dole „Alexy“
Popis: Veľkoformátový pastel „Tatry“ je galerijnou ukážkou neskoršej tvorby Janka Alexyho. Opúšťanie radikálneho experimentovania rozhrania dvadsiatych a tridsiatych rokov sa u Alexyho prejaví len zvoľna, po definitívnom rozpade triumvirátu Alexy - Bazovský – Palugyay (1929 – 1934). Alexy sa v tom čase - okrem starostí s neveľmi prosperujúcou maliarskou kolóniou v Piešťanoch - viac než na maľovaniu venoval literárnej činnosti (za spomienkovú knihu "Už je chlap na nohách" dostal roku 1936 výročnú cenu Slovenskej krajiny). Prerušenie výtvarných aktivít však neznamenalo, že jeho veľký romantický problém však zostal zabudnutý. Obroda výtvarnej aktivity sa však datovala už rokom 1937, kedy sa Alexy definitívne usadil v Bratislave. Nové (či pre neho skôr staronové) mestské prostredie vyvolalo i postupnú námetovú inováciu. Alexyho oleje z rokov 1937-1938 zvláštnym spôsobom rozšírili nadčasovú lyriku ľudového žánru civilnejšie vyznievajúcimi ikonografickými narážkami (Vandrovník, 1937; Poludnie na holiach, 1937; Sen hôr, 1938). Tieto posledné ozvuky modernistických pokusov mladosti však zároveň aj signalizovali Alexyho opúšťanie dosiahnutých umeleckých pozícií, nenápadný prechod k menej provokujúcemu a výlučnému umeleckému tvaru. V ďalšom sa už venoval len mondénnemu portrétu, zachyteniu atmosféry bratislavských uličiek, kaviarní a parkov (Dámska spoločnosť, 1938; Spoločnosť, 1939; V kaviarni, 1939; Priatelia umenia, 1942) a neskôr – počas opakovaných pobytov v Tatrách – aj horských panorám, či zádumčivých sliačskych mestských parkov. Dosahoval pritom nespochybniteľnú, na naše pomery výnimočnú dokonalosť svetelných a farebných efektov.