02. Október 2007
Biografia: Jozef Czauczig (Czauzik) sa narodil 16. apríla 1780 v Levoči, zomrel 30. júna 1857 tamže. Patril medzi najvýznamnejších predstaviteľov uhorského výtvarného umenia konca 18. a prvej polovice 19. storočia. Po štúdiách na levočskom gymnáziu sa vzdelával u maliara Jozefa Lechnera a Jána Jakuba Stundera a od roku 1803 navštevoval viedenskú akadémiu. Czauczik pôsobil na východnom Slovensku, predovšetkým na Spiši, ale aj na strednom Slovensku ako portrétista šľachty a bohatých mešťanov a maliar oltárnych obrazov a krajiniek. Pre jeho portrétnu tvorbu je typická klasicistická minuciózna maľba, obrysová arabeska a neskôr pre 30-te roky 19. storočia charakteristický mäkký meštiansky biedermeier podfarbený romantizmom. Podobný posun je možné vysledovať aj v jeho krajinomaľbách, ktoré spočiatku komponoval v duchu ideálnych klasicistických krajín, no v ďalšom období nadobudli jeho diela romantizujúci sentimentálny nádych. Czauczigov význam znásobujú jeho početní žiaci, ako sú Gustáv Müller, Karol Tibelly, Jozef T. Lumnitzer, Karol Marko st. a iní. Jeho diela sú zastúpené v zbierkach Slovenskej národnej galérie, Múzea Betliar, Spišského Múzea i Maďarskej národnej galérie. Z literatúry: Slovenský biografický slovník I. zväzok A-D. Matica slovenská 1986. s. 365
Poradové číslo: | 61 |
Vyvolávacia cena: | 8 298 € |
Rok: okolo 1830
Technika: olej na plátne
Rozmery: 51 x 40 cm
Značené: nie
Popis: Na zadnej strane obrazu štítok, datovaný 16. 11. 1951, potvrdzujúci autorstvo obrazu s pečiatkou a podpisom súdneho znalca Jozefa Ružu.