80. letná aukcia výtvarných diel a starožitností

10. Jún 2008

Aukcie | 80. letná aukcia výtvarných diel a starožitností

Najvyššie dosiahnuté konečné ceny diel autora: NAJVYŠŠIE KONEČNÉ DOSIAHNUTÉ CENY DIEL M. PIRNERA NA SVETOVÝCH AUKCIÁCH:
11 770,- EUR Cesta života. 1896. Tempera na plátne, 130 x 180 cm. Praha 2005
6 044,- EUR Alegória pádu. Olej na plátne, 128 x 77 cm. Praha 2004
5 163,- EUR Alegória leta. Olej, tempera na plátne, 113 x 85 cm. Praha 2005
4 579,- EUR Námesačná. Kombinácia techník na kartóne, 92 x 53 cm. Praha 2002

Biografia: Maximilián Pirner sa narodil 13. 2. 1854 v Sušiciach, zomrel 2. 4. 1924 v Prahe. V sedemdesiatych rokoch študoval na Pražskej Akadémii, po 1875 odchádza do Viedne, kde ostáva až do roku 1879. Od 1887 vyučuje na Akadémii výtvarných umení v Prahe, od 1896 riadny profesor. Ako maliar bol Pirner vo Viedni slávnejší a úspešnejší ako v Prahe. Tvoril v intenciách európskeho neskorého romantizmu alegórie, poetické námety, mytológie, filozofické vidiny a literárne inšpirácie. Takmer nevystavoval – bol totiž predovšetkým kresliar a ilustrátor s ostrou, uvoľnenou linkou. Pirner patrí k druhej, neskoršej vrstve generácie Národného divadla, ktorá vyznávala novoromantizmus. Postuloval umenie, ktoré je nezávislé na priamom pozorovaní skutočnosti. Pirner sa stal dôsledným pokračovateľom romantickej zložky tvorby Jozefa Mánesa, čerpal tiež zo Schwinda a Feurbacha. Z literatúry: Šuman, V.: Maximilian Pirner. Praha 1925.