81. jesenná aukcia výtvarných diel

07. Október 2008

Aukcie | 81. jesenná aukcia výtvarných diel

Najvyššie dosiahnuté konečné ceny diel autora: NAJVYŠŠIE DOSIAHNUTÉ KONEČNÉ CENY DIEL J. ÚPRKU NA AUKCIÁCH SOGY:
88 000,- Sk Dievčatá v kroji. Okolo 1910. Olej na plátne. 100 x 37 cm. (12. jesenná aukcia, 15. 12. 1998)
38 000,- Sk Dievča s džbánom. Okolo 1920. Olej na plátne. 90 x 50 cm. (17. jesenná aukcia, 28. 9. 1999)
30 000,- Sk Dedo Slovák. Okolo 1890. Akvarel na papieri. 28 x 23 cm. (11. aukcia kresby a grafiky, 14. 12. 1998)
30 000,- Sk Jazda kráľov (fragment ). Okolo 1900. Olej na plátne. 33 x 49 cm. (58. letná aukcia, 14. 6. 2005)

Biografia: Maliarska tvorba Josefa (Jóžu) Úprku prekonala vcelku jednosmerný štýlový vývin: okolo roku 1895 dospel k vrcholu svojho maliarstva svetla, aby v neskoršej ľudovožánrovej maľbe zdôraznil jej ornamentálnosť, ozdobnú štylizáciu kresby a rozprávačskú bohatosť. Prvotné národopisné zaujatie ľudovým životom Slovácka a Slovenska bolo tak veľmi skoro prekryté suverénnou manierou secesného tvarového prejavu. Lyrické efekty farebnej hýrivosti odvodenej z výtvarných princípov ľudového kroja a epickosť výjavov dedinského života, ktoré tak nadobúdali viditeľnú nadčasovú a metaforickú platnosť (Slovácka madona, 1901; Gajdoš, 1908; Rej děvčat, 1909; Hrnčířský trh v Hroznové Lhotě, 1913; Formosa, 1918). V každom prípade: Úprkova maľba mala v predprevratovej dobe závažnosť fakticky jediného záväzného príkladu umelecky náročného a zároveň národne, "slaviansky" adresného umeleckého činu.