09. Jún 2009
Najvyššie dosiahnuté konečné ceny diel autora: NAJVYŠŠIE KONEČNÉ CENY DIEL D. SKUTECKÉHO DOSIAHNUTÉ NA AUKCIÁCH SOGY:
463 940,- Sk V hámri. 1897. Olej na dreve. 28 x 21 cm. (84. jarná aukcia,10. 3. 2009)
455 000,- Sk Pri modlitbe. Okolo 1885-1903. Olej na plátne. 70 x 50 cm. (61. zimná aukcia, 29. 11. 2005)
405 000,- Sk Vyšívajúca dáma. 1898. Olej na plátne. 66 x 53 cm. (37. jarná aukcia, 18. 3. 2003)
285 000,- Sk Portrét Ferdinanda Skuteckého. 1909. Olej na plátne. 71 x 35 cm (63. jarná aukcia, 28. 3. 2006)
280 000,- Sk Spisovateľ Kálmán Miksáth s manželkou. Okolo 1885. Olej na plátne. 95 x 125 cm. (23. zimná aukcia, 5. 12. 2000)
250 000,- Sk Hámor. 1895-1896. Olej na plátne. 55 x 75 cm. (65. letná aukcia, 6. 6. 2006)
Biografia: Dominik Skutecký (Skutezky, Skutetzky) sa narodil sa 14. 2. 1849 v Gajaroch, zomrel 13. 3. 1921 v Banskej Bystrici. Od 1853 žil vo Viedni, učil sa u sochára J. Meixnera. 1865--1866 v prípravnej maliarskej škole v triede historického maliarstva a 1866--1867 v škole historického maliarstva Akadémie výtvarných umení vo Viedni (prof. Wurzinger, Engherth, Blaas, Geiger). 1867--1870 študijný pobyt na škole historického maliarstva v Benátkach (prof. Molmenti). 1870--1871 žil v Mníchove, 1871--1875 pravdepodobne vo Viedni, 1876--1884 v Benátkach, 1884 vo Viedni, 1884--1886 v Banskej Bystrici, 1886--1889 v Benátkach Celkom sa oddal miestnemu, obchodne celoeurópsky úspešnému sentimentálnemu, anekdotickému, slnkom prežiarenému mestskému žánru, v ktorom sa suverénne vyrovnal miestnym maliarskym veličinám (Favreto, Bianchi, Cremona). Skuteckého "morbidezza" náladových chrámových interiérov s osamelo sa modliacimi ženami, ale najmä efektné výjavy života v lodeniciach spájali munkácsyovský epický realizmus so žiarivým dekoratívnym kolorizmom, vyjadrujúcim "sladkú taliansku rojčivosť". 1889--1921 v Banskej Bystrici. Benátky navštívil ešte aj v rokoch 1894 a 1903. Od 1887 až takmer do záveru života namaľoval približne pol stovky plátien z bystrických medených hámrov, v ktorých -- štýlovo podobne ako o tri desaťročia starší, nemecký Adolf Menzel -- spájal realisticko-romantickú luministiku s niektorými efektmi impresionizmu. Po vzniku Československej republiky sa zúčastnil prvej výstavy slovenských umelcov v Liptovskom Mikuláši (1919). Bol garantom založenia menšinového výtvarného spolku so sídlom v Banskej Bystrici -- Jednoty výtvarných umelcov Slovenska (1921). 1995 bola v Oblastnej galérii v Banskej Bystrici sprístupnená stála expozícia umelcovho diela. Z literatúry: Tilkovský, V.: Dominik Skutecký. Život a dielo. Bratislava 1954; Keleti, M.: Dominik Skutecký. Kat. výst. Bratislava, Slovenská národná galéria 1976; Abelovský, J., Bajcurová, K.: Výtvarná moderna Slovenska. Bratislava 1999.
Poradové číslo: | 60 |
Vyvolávacia cena: | 28 000 € |
Konečná cena: | 32 000 € |
Rok: 1895
Technika: olej na plátne
Rozmery: 55 x 45 cm
Značené: vľavo dole "Skutezky D. Besztercebánya"
Popis: Dielo „Predavačka“ bolo publikované v Skuteckého monografii od Vojtecha Tilkovského (1954) na strane 91 (kat. č. 208) a vystavované na zimnej výstave Műcsarnoku na prelome rokov 1905-1906. Predstavuje zberateľsky zaujímavú, vyslovene galerijnú ukážku kontinuity Skuteckého anekdotického žánru. Podľa Tilkovského v obraze „ ... maliarov záujem o ľudové typy dostáva osobitý dôraz ... je tu zvýraznená dedinčianka v kroji s prekrásnym čipkovaným čepcom, s prázdnym košom na chrbte i na rameni, počítajúca tržbu s typickým gestom pekne modelovaných silných rúk. Hlboká sústredenosť tváre a jej starostlivý výraz ukazujú, ako úprimne chápal Skutecký problémy života dedinských ľudí, kým celkové poňatie obrazu svedčí o umelcovom veľkom zmysle pre prostotu podania....“ . (s. 38).