27. Október 2009
Najvyššie dosiahnuté konečné ceny diel autora: NAJVYŠŠIE KONEČNÉ CENY KRESBOVÝCH DIEL DOSIAHNUTÉ NA SVETOVÝCH AUKCIÁCH:
7 174 € Bez názvu. 1961. Akvarel, kombinovaná technika, gvaš na papieri. 65 x 90 cm. Praha 2009.
4 324 € Z cyklu Línie, značky. 1962. Akvarel, gvaš na kartóne. 65 x 90 cm. Praha 2002.
3 383 € Uvidel som dve hlavy. 1989. Akvarel, pastel na papieri. 101,5 x 72,5 cm. Praha 2009.
3 000 € Uvidel som ruku. 1987. Akvarel, pastel na papieri. 102,5 x 72,5 cm. Versailles 2007.
2 200 € Uvidel som dve hlavy. 1989. Akvarel, pastel na papieri. 101,5 x 72,5 cm. Viedeň 2009.
Poradové číslo: | 28 |
Vyvolávacia cena: | 700 € |
Rok: 1971
Technika: pastel na papieri
Rozmery: 61 x 86 cm
Značené: nie, na zadnej strane autorské venovanie
Popis: Karel Malich patrí k najuznávanejším klasikom českej výtvarnej scény, je vnímaný predovšetkým ako osobnosť, ktorá radikálne zmenila model súčasného sochárstva. Socha sa v jeho ponímaní stala energetickou udalosťou, ktorú vytvoril vo voľnom priestore, nikdy as a material fetish for a gallery.nie ako materiál galerijného fetišizmu. The linear constructions of his sculptures bear a latent kinetic potential, and depend on the behavior of energy over time and change. Karel Malich patří k nejuznávanějším klasikům české výtvarné scény.V současné době je znám především svými koloristickými pastely a drátěnými objektyV súčasnej dobe sa jeho meno spája predovšetkým svojimi koloristickými pastelmi a drôtenými objektmi. Na počátku jeho tvorby, která spadá do přelomu 40. Na začiatku jeho tvorby, na prelome 40. a 50. a 50. let, stojí krajinomalba z oblasti jeho rodných Holic. rokov stojí V 60.stojíkrajinomaľba z jeho rodných Holic. Malichův výtvarný projev se postupem času stále více abstrahoval a geometrizoval.Malichov výtvarný prejav sa postupom času čoraz viac abstrahoval a geometrizoval - začínal ako obdivovateľ medzivojnovej avantgardy, Nejvíce ho oslovil Kazimír Malevič a suprematismus.najviac ho oslovil Kazimír Malevič a suprematismus. ZZačal pracovat s monochromními plochami, jeho práce nereflektovaly vnějšíačal pracovať s monochrómnymi plochami, jeho práca prestala mať priamy vzťah k vonkajšej realite V šedesátých letech se zabýval kolážemi, které ho dovedly k reliéfům a také k prostorovým plastikám. V šesťdesiatych rokoch sa zaoberal kolážami, ktoré ho doviedli k reliéfom a k priestorovým plastikám, ktorých základom boli čisté geometrické tvary. Tato díla patřila k evropské renesanci konstruktivismu a geometrické abstrakce. Tieto diela patrila k základom európskeho konštruktivismu a geometrickej abstrakcie. Nefigurální umění se však pro autora nikdy nestalo těsnou klecí estetického dogmatu. V 70. V 70. letech se vydal jiným směrem. rokoch sa do jeho výtvarných diel sa vracajú zážitky z prírody i prostredie kaviarní. Jeden z najslávnejších objektov z roku 1976 sa príznačne volá Ešte jedno pivo? Inšpiráciou sa stávajú mraky, magický kopec pri rodnom mastečku, ale aj osobný zážitok - búrka pri lete lietadlom. Malich začal postupně vytvářet svoje neoriginálnější drátěné konstrukce, představující zhmotnění přírody a energie. Malich začal postupne vytvárať svoje najoriginálnějšie drôtené konštrukcie, predstavujúce materializáciu prírody a energie. Vznikajú prvé priestorové modely mrakov, drôtené trojrozmerné kompozície, ktoré si bez ohľadu na inšpiráciu prírodou uchovávajú vlastný technický aj magický charakter. Jeho prostorové plastiky se postupně dramaticky zahušťují, struktury drátů se podobají vesmírným siločarám. Jeho priestorové plastiky sa postupne dramaticky zahusťujú, štruktúry drôtov sa podobajú vesmírnym siločiaram. Do objektu Vnitřní světlo vtělil Malich svůj hluboký zážitek, který popisuje jako spatření světla v sobě a jenž ovlivnil jeho další tvorbu.Malich sa intenzívne zaoberal uvažovaním o vlastnom systéme videnia; svoj vnútorný kozmos vníma zároveň zvnútra aj zvonku a robí si o tom aj písomné záznamy. Mezi jeho výjimečné práce patří například plastika Viděl jsem trhlinu v prostoru nebo Pootočil jsem hlavu; za jednu z nejdůležitějších plastik českého umění 20. Medzi jeho výnimočné práce patrí napríklad plastika Videl som trhlinu v priestore alebo Pootočil som hlavu; za jednu z najdôležitejších plastík českého umenia 20. století označují teoretici práci Krajina s věčnem z let 1979-83. storočia označujú teoretici prácu Príroda s večnom z rokov 1979-83. Své světelné zážitky zaznamenává ve výjimečných pastelech a kvaších, které barevně doslova září. Svoje svetelné zážitky zaznamenáva vo výnimočných pasteloch a gvašoch.