01. December 2009
Najvyššie dosiahnuté konečné ceny diel autora: NAJVYŠŠIE KONEČNÉ CENY DIEL Š. PROHÁSZKU DOSIAHNUTÉ NA AUKCIÁCH SOGY:
86 000,- Sk Na trhu v Šamoríne. Okolo 1935. Olej na plátne. 45,5 x 64 cm. (45. zimná aukcia, 2. 12. 2003)
40 000,- Sk Na dedine pri Šamoríne. Okolo 1935. Tempera na plátne. 30,5 x 45 cm. (18. zimná aukcia, 2. 12. 1999)
19 000,- Sk Na trhu v Šamoríne II. Okolo 1930. Akvarel na paprieri. 30 x 42 cm. (65. letná aukcia, 6. 6. 2006)
Poradové číslo: | 110 |
Vyvolávacia cena: | 350 € |
Rok: 1934
Technika: uhoľ na papieri
Rozmery: 20,5 x 32,5 cm
Značené: vpravo dole "Proh 1934"
Popis: Kresba “Na trhu v Šamoríne” je špičkovou ukážkou tvorby Štefana Prohászku (Tallósa). Hodnotu diela zvyšuje skutočnosť, že maliarove práce sú na trhu s umením fakticky nedostupné. Kvalitatívne jadro Prohászkovho žánrového maliarstva z druhej polovice dvadsiatych a potom celých tridsiatych rokov je bezpochyby rovnocenné tomu, čo ponúkala nielen Weinerova sociálnokritická maľba, ale aj podobne orientovaná časť Sokolovej grafiky, či prvé maliarske pokusy začínajúceho Majerníka. Boli to z hľadiska "reprezentatívnosti" akoby náhodne pozliepané groteskné fragmenty sviatočných chvíľ ľudového života, ale aj sociálne, či politicky vyhrotené obrazové scény, s neraz cynickou otvorenosťou poukazujúce na národnostné rozpory južného Slovenska. Prohászka sám seba nazýval "maďarským realistom". Toto jeho sebahodnotenie sa však nemusí chápať v číro národnej, či dokonca nacionalistickej rovine. Vyjadruje skôr jeho základný umelecký postoj, úsilie o presné maliarske postihnutie sociálnej, politickej, národnostnej reality juhoslovenského vidieka. V mene toho nesúrodo kombinuje protirečivé štýlové postupy kresebne lineárneho expresionizmu, štylizovaného symbolizmu, či tvarovo zjednodušujúceho protokubizmu.