08. Jún 2010
Najvyššie dosiahnuté konečné ceny diel autora: 1 270,- € Údolie pri Salzburgu – Innthal. Okoloé 1910 – 13. Olej, ceruza na kartóne. 47 x 35 cm. (90. jarná aukcia, 9. 3. 2010)
38 000,- Sk Pohľad na Bratislavu z Petržalky. 1943. Olej na plátne. 68 x 102 cm. (45. zimná aukcia, 2. 12. 2003)
Biografia: Vojtech (Béla) Marx bol maliar a reštaurátor. Narodil sa 23.8.1885 v Bratislave, zomrel 1963 vo Viedni. Odchovanec prof. Eierera na vyššom gymnáziu v Bratislave. Po skončení strednej školy sa vyučil divadelnému maliarstvu u G. Wintersteinera v Bratislave, potom vo Viedni u prof. Streblowa a na Škole pre učiteľov kreslenia v Budapešti (prof. Zemplényi). Študoval dejiny umenia, vo Viedni reštaurátorstvo a konzervovanie u prof. Schäffera. Dva roky pôsobil ako reštaurátor v Berlíne, Kolíne nad Rýnom, Hamburgu, v Čechách a na Morave. 1919-1945 pôsobil v Bratislave, potom až do smrti vo Viedni. Podnikol študijné cesty do Talianska a Egypta. Maľoval krajinu, architektúru a staré zákutia Bratislavy. V zbierkach Galérie mesta Bratislavy je jeho 46 olejomalieb, dokumentujúcich architektúru starej Bratislavy. Z literatúry: Trojanová, : Hľadanie slohu (Umenie okolo 1900). Galéria mesta Bratislavy 1980, nestr; Ortvay, T.: Poszony város utcái és terei. Budapest 1905, s. 339.
Poradové číslo: | 78 |
Vyvolávacia cena: | 2 500 € |
Konečná cena: | 2 500 € |
Rok: okolo 1930
Technika: olej na plátne
Rozmery: 83 x 66 cm
Značené: Značené vpravo dole "Marx B."