97. aukcia súčasného umenia

17. Máj 2011

Aukcie | 97. aukcia súčasného umenia

Najvyššie dosiahnuté konečné ceny diel autora: 1 394,14,- € Greenpiece. 2006. Olej, akryl na plátne. 200 x 200 cm. (71. aukcia súčasného slovenského umenia, 22. 5. 2007)
1 394,14,- € Re. 2008. Akryl, olej na plátne. 100 x 100cm. (82. aukcia súčasného umenia, 28. 10. 2008)
1 200 € Lebensraum Advert /SOGA/. 2009. Olej na plátne. 90 x 65 cm. (88. aukcia súčasného umenia, 27. 10. 2009)
1 161,79,- € US. Olej na plátne. 300 x 200 cm. (56. aukcia súčasného slovenského umenia, 10. 5. 2005)
1 161,79,- € Dead Horse. 2006. Akryl na plátne. 200 x 200 cm. (64. aukcia súčasného slovenského umenia, 16. 5. 2006)
630,68,- € Autoportrét. 2004. Olej na plátne. 200 x 200 cm. (56. aukcia súčasného slovenského umenia, 10. 5. 2005)
497,91,- € Sacra batéria I. 2004. Olej, akryl na plátne. 160 x 120 cm. (50. mimoriadna aukcia, 30. 9. 2004)

Biografia: Umenie tranzitívnych štátov prechádzajúcich zásadnými zmenami “zľava do prava”, je charakteristické istou mierou klaustrofóbnosti. Stiesnenosť a zvláštny pocit pramení aj z pohľadu na náš neostrý odraz v zrkadlovej stene “La Revoluzione Siamo Noi”. Dielo bolo predstavené na Mališovej samostatnej výstave v galérii 19 a prijaté kritikou s veľkým nadšením. Trojfázový rotačný billboard, nastavujúci nám zrkadlo nie je autorovým vyrovnaním sa s rokom 1989, ale komentárom, ktorý “prevrat” chápe sociologicky a nie politicky a vzhľadom na z času na čas sa objavujúci náš obraz je prítomný skôr psychologický aspekt ako ekonomický. Dielo je však vďaka svojej šťastnej “otvorenosti” univerzálnym dielom témy, atraktívnej v kruhoch odbornej I laickej verejnosti. Dvojica zo širšieho cyklu Lebensraum zahŕňa súbor obrazov hláv v igelitových taškách v hyperrealistickom podaní, odkazuje na široké spektrum správaní sa, činností a stavov, vypovedá o skutočnosti, ktorá nás obklopuje - o ilúzii slobody ktorú prezentuje kapitalizmus cez rétoriku demokracie. Odkazuje na fetiš, rasizmus, terorizmus, kresťanskú inkvizíciu, brandizmus či manipuláciu. Marcel Mališ sa narodil 27. 8. 1978 v Bratislave. 2001-2007 študoval na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave (prof. D. Fischer). Samostatne vystavoval Eastern promises (SPOLU s R. Bicekom a M. Černušákom), GUDP, Brno (2009) In case of../ Galéria M++/, Bratislava (2007). Zúčastnil sa skupinových výstav Pekní chalani (Galéria Hit, Bratislava, 2004), Friezone (Viedeň, 2004) a Večne hladní (Tranzit dieľne, Bratislava, 2005). 2009 sa stal finalistom Henkel Art Award ako aj ceny Maľba 2009.