148. aukcia výtvarných diel

10. December 2019, 18:00

Priestory SOGY, Panská 4, 811 01 Bratislava

148. aukcia výtvarných diel

Aktuality

Top dražba roku 2019 -  Albín Brunovský (1935 - 1997). Autorský rekord!

Top dražba roku 2019 - Albín Brunovský (1935 - 1997). Autorský rekord!

(63/148) ALBÍN BRUNOVSKÝ (1935 - 1997): Žena s klobúkom. 1981. Tempera na dreve z perského orecha. 64,3 x 40,2 cm. Značené vpravo v maľbe "AB 1981". Konečná cena: 53 000 €.

Albín Brunovský je takmer už pol storočia jedným z našich najznámejších a všeobecne najobdivovanejších autorov. Jeho grafická tvorba vzbudzuje v milovníkoch umenia po celom svete trvalý záujem, ktorý sa premieta aj v zastúpení jeho diel v početných zbierkach doma i v zahraničí. Kým grafiky autora sú viac-menej dostupné širšej zberateľskej verejnosti, jeho maliarska tvorba, aj vzhľadom na cenové precedensy, je určená už len užšiemu okruhu zberateľov. Obchod s umením je špecifický a aj napriek tomu, že vás financie nelimitujú, nemáte vždy možnosť získať do zbierky také dielo, po ktorom túžite. To platí celkom určite pre maliarsku časť Brunovského tvorby. Maľby na dreve autora sa slovenskom verejnom trhu fakticky nevyskytujú. Popri grafickej a kresbovej tvorbe sa Brunovský maľbe začína venovať v roku 1969. Jeho maliarske kompozície, podobne ako v grafických listoch ikonograficky čerpajú so vzájomného prelínania ľudského, prírodného a živočíšneho. Tak, ako sa v grafike orientoval na klasické techniky, i v maľbe kladie dôraz na „staromajstrovskú“ metódu. Ako materiál používa hrubé dosky z perzského orecha s kriedovou povrchovou úpravou, na ktoré maľuje kombináciou techník: hlavne akvarelom, pastelom, temperou a olejovými lazúrami. Nepravidelný formát dosák, trhliny, dutiny, suky a rôzne iné defekty, ktoré umelec kompozične využíva, pridávajú obrazu zvláštnu, starobylú atmosféru, exkluzivitu  vzácneho estetického pôžitku. Maliarske diela Albína Brunovského svojho času len potvrdili jeho vedúce postavenie v rámcoch a limitoch (post) surreálnych tendencií legendárneho Nástupu 61, aby ich doviedol až k sofistikovanému manierizmu “magického realizmu.” Maľba na dreve Albína Brunovského je v našich podmienkach príkladom umeleckého diela, ktoré bude v každej dobe vzbudzovať veľký zberateľský záujem. Aj preto možno prítomnú ponuku považovať za mimoriadnu investičnú príležitosť.

Aukcie

148. aukcia výtvarných dielNa aukcii bolo vydražených 89 diel (43%) v celkovej hodnote 394 420 €. Nevydražené diela je možné zakúpiť v našich výstavných priestoroch.148. aukcia výtvarných diel

Newsletter

Ak chcete byť pravidelne informovaný, a dostávať aktuálne informácie o činnosti spoločnosti SOGA, prihláste sa do nášho mailing listu.

Pre poskytovanie lepších služieb stránka využíva cookies. Používaním stránky súhlasíte s ich využívaním. Viac o cookies

Zatvoriť