Blogy | O čase vianočnom

Ernest Zmeták: PF 1986. Tempera na papieri. 29 x 21 cm. Konečná cena: 132, 78,- EUR (39. letná aukcia SOGY, 27. 5. 2003)

Patrím k menšine občanov nášho štátu, ktorá nemá rada “čas vianočný”. Nebudem teraz rozvíjať osobné dôvody tejto alergie – popísali ich rovnako vtipne ako presne už viacerí predo mnou. Zhodujem sa s nimi nadovšetko v jednej veci. Konzumný spôsob žitia, pre ktorý väčšina Slovákov (priznajme si) pred vyše dvadsiatimi rokmi zvonila kľúčami na námestiach, nám akosi prerástol cez hlavy. Ba viac – rovno nám do nich vliezol, ako čosi čo nedmysliteľne patrí k štandardom životného štýlu. A to, že je občas znechucujúci, sa berie len ako povinná daň z hmotného blahobytu, ktorým viacerých z nás nové časy obdarili. Takže vlastne – aj tá moja alergia môže byť vlastne len podmienečná. Pretože obchod s umením je tiež, či už sa mi to páči alebo nie, súčasťou “konzumu”. Malou útechou môže byť len to, že z istého zreteľa a za istých podmienok mu možno dať prídomok “ušľachtilý”.
Akokoľvek sa to teda zdá zbytočné – tak už vyše desať rokov uvádzam zimný katalóg SOGY jedným, opakujúcim sa smutným tvrdením: „... čas vianočný je na Slovensku predovšetkým časom nákupov... “. Nechcel som tým – z vyššie uvádzaných dôvodov - pred časom a nechcem ani teraz moralizovať. A ani robiť nadbytočný „piár“ našej poslednej aukcii v roku. Banalitami na tému „sviatkov lásky a pokoja“ sme totiž všetci aj tak bombardovaní zo všetkých možných strán a dôvodov. Tak načo ešte míňať ďalšie prázdne slová. I keď, kúpa výtvarného diela, starožitnosti trebárs i „pod stromček“, má v sebe aj istý, možno že nie celkom zanedbateľný, duchovný rozmer. Teda práve to, čo najmä v poslednej dobe, začína mnohým v koncoročnom zhone až zúfalo chýbať.

Medzi našimi klientami je stále dosť rozšírený názor, že najvýhodnejší čas pre predaj výtvarného diela je záver roka. Preto aj niekedy odkladajú ponuky „rodinného výtvarného striebra“ dúfajúc, že len a len na vianočnej aukcii SOGY dosiahne tú pravú, totiž vysokú konečnú cenu. Skrátka - peňaženky sa na Vianoce zdajú otvorenejšie a dostávajú zabrať viac než inokedy – tak prečo by to nezafungovalo i pri predaji môjho obrazu, sochy, či grafiky?

Dlhoročná prax SOGY však dovoľuje tvrdiť niečo celkom iné: percentuálna úspešnosť jednotlivých sezónnych aukcií SOGY sa takmer vôbec nelíši. Bližší pohľad na výsledky našich aukcií v posledných rokoch skôr hovorí, že rozhodujúce pre úspešnosť predaja nebolo vôbec ročné obdobie, ako skôr objektívna kvalita, zberateľská atraktivita toho, čo sa ponúkalo.

Zberateľstvo v pravom zmysle toho slova nie je totiž jednorázovou záležitosťou, riadiacou sa prvoplánovými, iracionálnymi pohnútkami, či nedajbože dátumom v kalendári. Skutočný zberateľ (a tých už je v radoch našich klientov čoraz viacej) spravidla nekupuje „pekný“ obraz či sochu „pod stromček“, ale buduje zbierku. A to už nie je dané menšou či väčšou – navyše, podľa vonkajšími okolností sa meniacou – vôľou „rozhadzovať peniaze“, ale vnútornou potrebou rešpektovania dlhodobého zberateľského zámeru, jeho neustáleho zveľaďovania a kultivovania.

Prečo o tom hovorím? V posledných rokoch sa opakovane stáva, že – oproti jarnej či letnej aukcii – v jesennom a najmä zimnom termíne sa ponuka diel na sprostredkovanie predaja až rádovo znásobuje. Dochádza potom k situáciám, že pri zostavovaní katalógu musíme dodatočne vyradiť aj také diela a autorov, ktorí by za normálnych okolností bez problémov zodpovedali kritériám, ktoré sme stanovili pre prijímanie ponúk (napríklad v tejto aukcii, muselo byť z takýchto triviálnych dôvodov škrtnutých, respektíve presunutých do nasledujúcich aukcií, takmer sto zmluvne podchytených výtvarných diel).

Skúsenosť nás už totiž naučila, že počet 350 - 400 položiek v jednom aukčnom katalógu SOGY je naozaj hraničný a najmä pre dražiteľov v sále sa pomaly stáva až neúnosný. Jeho výraznejšie prekračovanie je vyslovene kontraproduktívne (a je teda i proti záujmu majiteľov diel, ktorí sa na nás za takéto korekcie „na poslednú chvíľu“ často hnevajú).

Pred rokmi sme si nemohli dovoliť – i pri významnom autorovi – ponúknuť na jednej aukcii viac ako jedno jeho špičkové dielo. Ak sme tak totiž spravili, dražilo sa len na úrovni vyvolávačiek a niekedy dokonca i zberateľské rarity – vyslovene z týchto dôvodov – ostali nepredané. To už je našťastie za nami: kapacita trhu, rozhľadenosť našich klientov je dnes už taká, že dokáže akceptovať i takéto „jednofarebné“ ponuky.

Na poslednej jesennej aukcii sme napríklad týmto spôsobom zariskovali a predložili väčšie súbory vyslovene galerijných diel Miloša A. Bazovského, Ľudovíta Fullu, Júliusa Jakobyho, Jana Hálu, Ladislava Mednyánszkeho, Jozefa Kostku, ale aj trebárs Michala Jakabčica, či Milana Paštéku. Popravde povedané: dosť dlho sme zvažovali, či tieto konvolúty velikánov našej moderny radšej nerozložiť aspoň do dvoch aukcií. Ako sa napokon ukázalo, nebolo to potrebné. Väčšinu diel sme výborne predali, spravidla na úrovni odporúčaných cien.

Na druhej strane: to, čo sa dá zvládnuť pri Fullovi, Bazovskom, Jakobym a im podobných, neplatí (bez pejoratívnosti) pre „druhú ligu“ autorov našej umeleckej histórie. Mnohí majitelia pri jednaní o prijatí, takýchto diel do aukcie, či dohadovaní vyvolávačiek argumentujú, že autor je predsa uvádzaný v Tomanovom slovníku, že SOGA už jeho obrazy v minulosti dobre predávala a nechápu preto naše zamietavé stanovisko.

Je pravda, že v začiatkoch SOGY bola pre nás jediným kritériom profesionalita diela, púhy fakt, že jeho autora eviduje základná lexikálna literatúra. Trh sa však vyvíja a my to musíme rešpektovať: všetci tí Votrubovia, Grotkovskí, Polónyiovia akoby behom času postupne strácali pôvodné obchodné renomé – seriózne zobchodovať sa dajú len výnimočné ukážky ich tvorby, nie však už bežná produkcia.

Ešte zložitejšia situácia je pri dielach žijúcich výtvarných umelcov. Vzápätí po našej najúspešnejšej aukcii v histórii firmy, sme poriadali špeciálnu aukciu súčasného umenia. O to väčšie bolo naše sklamanie. Nedopadla síce najhoršie, mohla a – vzhľadom na odborné a manažérske úsilie – mala dopadnúť oveľa lepšie. Zatiaľ to vyzerá tak, že nepriame, teda výchovné, popularizačné, „budúcnostné“ efekty týchto našich aukcií celkom presahujú ich reálnu finančnú návratnosť. Napriek tomu chceme v týchto aktivitách pokračovať s tým, že nezľavíme v prísnych kritériách uprednostňujúcich krajné, radikálne umelecké snahy, pred možno ľúbivejším, ale zberateľsky neperspektívnym priemerom „stredného prúdu“.

Do normálneho trhu so súčasným výtvarným umením to však všetko ešte má poriadne ďaleko. Základný problém vyjadril jeden môj známy, ktorého som presviedčal, aby sa aukcie zúčastnil, operujúc pritom jej skrytou charitatívnosťou. Odpoveď bola príznačná: rád pomôžem mladému maliarovi XY, poznám a vážim si jeho tvorbu. Prečo by som však kupoval s vašou províziou jeho dielo na aukcii, keď ho za oveľa nižšiu cenu môžem dostať priamo z jeho ateliéru?

Alebo inak povedané – štandardy umeleckého obchodu „so súčasnosťou“ začnú na Slovensku fungovať až vtedy, keď si samotní výtvarníci uvedomia, že nie sú niečo na spôsob samostatne hospodáriacich roľníkov. Že jednoducho musia odovzdať časť svojej slobody a teda i zárobku niekomu tretiemu – súkromnej galérii, agentúre, sprostredkovateľovi, ktorý bude istým, dohodnutým spôsobom ich umenie presadzovať, ekonomicky zhodnocovať: A za to ním bude aj do značnej miery disponovať. Lebo len tak sa dá zo subjektívnej kvality umeleckej urobiť aj objektívna, reálna kvalita trhová.

(Text bol publikovaný v katalógu 95. zimnej aukcie výtvarných diel a starožitností, 7. 12. 2010)

Diskusia

umele \\ konstitucno monarchicke kapce... 26.12.2010 14:44

A veru tak je. Nuz ani neviem ako, ale zacal som hutat ohladom diskusie to vianocnej,.. sa mi obzvlast zapacila myslienka, ze mozem pisat o vianociach a tak nikoho nevylakam nazormi o umeni. Avsak po pohariku vianocneho mocneho, sa mozno aj potulam popri teme o tom ci onom umelcovi, nebodaj vybornom diele slavneho vytvarnika...aj ked viem ze r.1888 odstartoval cestu milovnikovi vlasti. Svojetou hladiac videl to co cenne je, videl pracu, prirodu, cest, radost a chut tich, co za tmy vstavajuc s usmevom starali sa o svojich. Cibril ruku svoju, nedbajuc o uspech ci slavu, citil co je nad ostatne. Teraz uz je nie cudzie jeho dielo.Vazim si zhrbenu starenu, unaveneho junaka ci stoh slamy pohodeny polom. Nuz cennoa je zrejme nadhladenost, Vidim stetec, uctou k vlasti, a starostlivost o rodinu, pole ci rolu? Ci ovcu ci kravu? A nachadzam veru, od coho cennejsie sotva jestvuje. Neviem insiemu na chut prist. Ci? Je nie jednoducha rovnica co teda namalovat dnes aby za 100 rokov cennejsieho nebolo? ... Nie ty najdes cestu ktory do seba zahladeny si, nie ty ktory rovno nemyslis, neuvidis to ak veris nie v seba......Najdes ich ty, ktory poznal si chut jej, neodpluvnes, ....si trpkost nechas rozliat po myslienkach .....si nechut nepripustis, ...ides nie zamraceny hoci aj nie usmiaty, ale sa pozries jej do duse, len teba pusti, ved svoje si si isiel a hladal ani nevies preco, ani co, az na koniec sa doznas ze nieje viac od domoviny rodnej. Mysliac na vselico, stojis oproti nej, je velka...netesis sa ani nebojis, len vies ze odmenou ti nic ineho nebude, len PRAVDY tej ako tu stoji pred tebov......takze videl si to?? Ano je to tak...krajina sa lomcuje v neistote, co byvalo nie je, co spokojne prezuvalo po pastvinach je pojedene nami samimi, co byvalo starej matere ci otcovo.....po luke si behaval svojej. Teda to by mohla byt veru nam aj beda.....konstitucny monarchisti s farebnymi papierikmi hrnu sa dolinou, slavu a stastie hlasaju.....na nic nedbaju vystudovanymi hlavkami kyvaju. Chapem dobre ze zbranou mocnou je umenie, ci taram ludia.....ci vy, co v panelakoch pozerate panelaky nieco tusite, za pravdu ratate to ze da sa pod vodou nadychnut.?? Uhundrany ani neveim ci toto vobec, podhodit na blog ako darcek. Ci vela netaram....nevedno. P.S. asi sa to nazyva inak, ale okupacia? P.S.2 Ako si tak pofajcieva sudca len tak ako keby sa nemrholilo....predstavte si v Haaagu, myslienky su hlbkou priamo umerne ako ubuda z cigaretky, cerveny telefon zvoni...on sa nestara....pousmeje sa, bol este mlady ked 1950 dali hlavi spolu, stvorili sme najmocnejsiu risu, chechta sa ked si spomenie ze nakazal nasadit zive zlato, a ostatnych tresat. r. 1888 sa vsak Benkovie chlapec nenarodil sam. co Martin rukou stetec, tento potriasol ruku takemu obavanemu, ze az do temnice musel. Veru...mocnejsieho nebolo, a vraj spolupracoval aj s tamojsim fararom, vraj si ho oblubil preto ze on aj farar mali rovnake iniciale ako hororovy Alfred Hickock. Nevedno preco, bol vsak tento cernovcan chraneny akousi mocou.....ci uz zvon s priemerom 0.8 krat0.8..v tamojsom kostole...ci rovnych 88 schodov meral kym si zvonom pokyval. Nuz je uz zvykom ze hraci hraju na poli 64. Teda tento hrac tam kde inych vesali, jeho za svateho hlasali, ten hlas...... Chcel len povedat ze nieto tam u hradu takeho co by za nas bojoval.

J. Abelovsky03.12.2010 08:46

Ad: p. Szász. Máte pravdu. P. Švestku poznám už roky. Jeho aktivity predstavujú , v našich končinách ojedinelé, spojenie galeristu a obchodníka na špičkovej svetovej úrovni. Len si myslím, že si slovenskú scénu tak trocha idealizuje. Ale to je z českej strany obvyklé…

Gabriel Szasz 03.12.2010 02:09

Zaujimavy clanok v dnesnom SME o Galeristoh. Rozoberaju sa temy o ktorych sa hovori aj vasich Blogoch. http://kultura.sme.sk/c/5665126/o-svojich-umelcov-sa-musite-vzdy-postarat.html

Nina S kladivom19.11.2010 14:29

Vazeny pan Roman A., mily Ladislav, som poctena Vasou priaznou, len sa sama seba spytujem, preco ju adresujete na blog Jana Abelovskeho a nie do mojej postovej schranky. Ale uz som si zvykla. Po prve, po druhe, aj po tretie

Ladislav Mednyanzky16.11.2010 15:19

Aj ja,aj ja

Roman Abramovič 14.11.2010 22:05

Dobrý deň Vám prajem. Veľmi sa mi páči tá dáma s dražobným kladivkom na Vašej zimnej aukcii. Mám o ňu velký záujem. Má krásnu tvár, nádhernú alabastrovú pokožku, nádherné ramená, ruky. Ten čierny satén určite zahaluje bezhraničnú rozkoš a nespútanú vášeň. Prídem, priletím, priplávam, zaplatím čokoľvek. S pozdravom Roman Abramovič

Aukcie

156. Zimná aukciaNa aukcii bolo vydražených 51 diel (50%) v celkovej hodnote 493 350 €. Nevydražené diela je možné zakúpiť v našich výstavných priestoroch.

Newsletter

Ak chcete byť pravidelne informovaný, a dostávať aktuálne informácie o činnosti spoločnosti SOGA, prihláste sa do nášho mailing listu.