102. jarná aukcia výtvarných diel

Aukcie | 102. jarná aukcia výtvarných diel

Najvyššie dosiahnuté konečné ceny diel autora: 8 630,42,- € Krst. 1935. Olej na plátne. 96 x 105 cm. (42. jesenná aukcia, 30. 9. 2003)
8 630,42,- € Krst. 1935. Olej na plátne. 96 x 105 cm. (59. jesenná aukcia, 4. 10. 2005)
5 443,80,- € Renesančná madona. 1941. Olej na plátne. 91 x 72 cm. (49. letná aukcia, 11. 5. 2004)
5 145,06,- € Koncert v prírode. 1933. Olej na plátne. 102 x 79 cm. (51. jesenná aukcia, 12. 10. 2004)

Biografia: Jaroslav Votruba sa narodil 10. 4. 1889 v Prahe-Uhříněvsi, zomrel 21. 7. 1971 v Kežmarku. 1908-1912 študoval na Umelecko-priemyselnej škole v Prahe (prof. Schikaneder, Priesler). Pôsobil ako profesor kreslenia v Olomouci, Brne a v Prostějove, od 1919 na štátnej reálke v Bratislave. Po pracovnom úraze prešiel do invalidity, venoval sa len výtvarnej a organizátorskej práci, striedavo býval v Bratislave a Starom Smokovci. Ešte ako študent putoval po Slovensku, 1912 prešiel Bavorsko, 1914 bol v Lipsku a dva mesiace vo Viedni. 1925 maľoval na Orave, od 1936 trávieval podstatnú časť roka v Tatrách. Zo súvekých maliarov mal najbohatšiu výstavnú činnosť. Od 1911 člen Združenia výtvarných umelcov moravských v Hodoníne (vystavoval s nimi od 1913), od 1920 Umeleckej besedy slovenskej, od 1928 Spolku slovenských umelcov, od 1949 Zväzu slovenských výtvarných umelcov.

Literatúra: Ritter, W.: Jaroslav Votruba. Bratislava 1944; Wagner, V.: Nové slovenské maliarstvo. Bratislava 1944; Váross, M.: Slovenské výtvarné umenie 1918-1945. Bratislava 1960.