103. aukcia súčasného umenia

24. Apríl 2012, 17:00

Aukcie | 103. aukcia súčasného umenia

Najvyššie dosiahnuté konečné ceny diel autora: 10 000,- € Minojské dievča. Okolo 2011. Bronz. drevený podstavec. 62 cm. (100. jubilejná večerná aukcia, 15.11.2011)
9 200,- € Modelovanie. 2005. Olej, kombinácia techník na plátne. 122 x 150 cm. (100. jubilejná večerná aukcia, 15.11.2011)
3 800,- € V ateliéri. 2007. Akryl na plátne. 100 x 105 cm. (88. aukcia súčasného umenia, 27. 10. 2009)
2 058,02,- € Ten Minutes. 2005. Akryl na plátne. 100 x 90 cm. (64. aukcia súčasného slovenského umenia, 16. 5. 2006)
1 925,25,- € V sochárskom ateliéri. 2003. Olej na plátne. 150 x 90 cm. (41. mimoriadna aukcia 23. 9. 2003)
1 593,31,- € Ten Minutes. 2007. Kombinovaná technika na plátne. 95 x 95 cm. (75. aukcia súčasného umenia, 23. 10. 2007)

Biografia: Vladimír Havrilla, jedna z najvýraznejších postáv slovenského intermediálneho umenia, sa narodil 13. 5. 1943 v Bratislave. 1962-68 študoval sochárstvo na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Od šesťdesiatych rokov sa jeho tvorba rozvíjala intermediálnej rozmanitosti – v sochárstve, filme, maľbe, kresbe a počítačovej grafike. V celej doterajšej tvorbe autor zaujato kombinuje reálne maliarske gesto s technologickým, počítačovým: „… od roku 1997 sa počítačová grafika a modelovanie stávajú základom autorovej tvorby. Nejde pritom len o modelovanie figúr a narábanie s obrazom a jeho animáciou, a rozprávanie poviedok, ale aj o zvláštny, pre Havrillu podstatný aspekt nehmotnosti tohto virtuálneho sveta: stlačením gombíka tento svet zmizne, nastane to, čo symbolicky nájdeme v skle, vode, svetle alebo v bielej farbe - „absolútna čistota“. (Daniel Brozman). Vladimír Havrilla je už dlhé roky kultovou osobnosťou alternatívneho umenia. Jeho tvorba bola a je známa viac zasvätencom, než širšej kultúrnej verejnosti. Nedávno sa však dočkala zaslúženého spoločenského docenenia – Slovenská národná galéria usporiadala retrospektívnu výstavu umelca.

Literatúra: Brozman, D.: Medzi sci fi, slasťou a Zenom. Kat. Slovenskej národnej galérie. 2006.