103. aukcia súčasného umenia

24. Apríl 2012, 17:00

Aukcie | 103. aukcia súčasného umenia

Najvyššie dosiahnuté konečné ceny diel autora: 12 800,- € Zátišie s ľudovým džbánom. 1957. (102. jarná aukcia výtvarných diel , 13.03.2012)
9 128,33,- € Tri fujary. 1981. Olej, kombinácia techník na preglejke. 114 x 90 cm. (53. zimná aukcia, 30. 11. 2004)
5 000,- € Za dedinou. 1987. Olej na preglejke. 30 x 45 cm. (101. zimná aukcia výtvarných diel a starožitností, 06.12.2011)
4 200,- € Úvoz na hline. 1986. Olej, kombinácia techník na preglejke. 40 x 60 cm. (92. letná aukcia, 8. 6. 2010)
4 149,24,- € Na paši. 1958. Olej na plátne. 71 x 90,5 cm. (45. zimná aukcia, 2. 12. 2003)
3 087,03,- € Cirkusový kôň. 1985. Olej, kombinácia techník na kartóne. 62 x 50 cm. (72. letná aukcia, 12. 6. 2007)
3 053,84,- € Harlekýn. 1986. Kombinovaná technika na dreve. 60 x 40 cm. (45. zimná aukcia, 2. 12. 2003)
2 887,87,- € Žena s nošou. 1962. Olej na sololite. 89 x 58 cm. (51. jesenná aukcia, 12. 10. 2004)
2 800,- € Laz pri ceste. 1980. Olej, kombinácia techník na sololite. 45 x 64 cm. (93. jesenná aukcia. 5. 10. 2010)
2 755,10,- € Na paši. 1958. Olej na plátne. 71 x 90,5 cm. (29. zimná aukcia, 5. 12. 2001)
2 157,60,- € Situácia II. (My Lai). 1972. Kombinovaná technika. 120 x 70 cm. (42. jesenná aukcia, 30. 9. 2003)
2 100,- € Dievča. 1956. Olej na kartóne. 48 x 34 cm. (90. jarná aukcia, 9. 3. 2010)

Biografia: Narodil sa 16. 11. 1933 v Tisovci. 1951-56 študoval figurálne maliarstvo na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave (prof. Mudroch). Jeho tvorba predstavuje špecifický prúd novej expresívnej figurácie. Venoval sa aj monumentálnej tvorbe v architektúre. Najvýznamnejšie súborné výstavy mal v Bratislave (1963-64 a 1968 Mestská galéria, 1983, Výstavná sieň ZSVU, 1997 Slovenská národná galéria). 1961 účasť na Bienále mladých v Paríži a na bienále maľby v Sao Paolo. 1969 Cena Cypriána Majerníka.Súčasné obchodné renomé Rudolfa Krivoša vychádza z faktu, že bol jedným z profilujúcich zakladateľov Skupiny Mikuláša Galandu (1957). Toto výtvarné zoskupenie (okrem Krivoša najmä Laluha, Kompánek, Rudavský, Paštéka a niektorí ďalší) má historickú zásluhu na obnovení spretrhanej kontinuity moderného výtvarného výrazu v našom výtvarnom umení. Kým Krivošovi druhovia nachádzali oporu v tvorivom odkaze zakladateľov našej moderny (Fulla a Galanda) on sám sa obrátil k poučeniu západoeurópskou novou figuráciou. V 60. rokoch diela Krivoša reprezentovali naše maliarstvo na najvýznanejších svetových prehliadkach. Po nútenom odmlčaní v 70. a 80. rokoch sa Krivošovi dostalo zaslúženej rehabilitácie a uznania -- jeho maliarstvo je dnes považované za "modernú klasiku". Diela Krivoša sú významným spôsobom zastúpené v zbierkach SNG a ďalších štátnych galérií. Narodil sa 16. 11. 1933 v Tisovci. 1951-56 študoval na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave (prof. Mudroch). Najvýznamnejšie súborné výstavy mal v Bratislave (1963-64 a 1968 Mestská galéria, 1983, Výstavná sieň ZSVU, 1997 Slovenská národná galéria). 1961 účasť na Bienále mladých v Paríži a na bienále maľby v Sao Paolo. 1969 Cena Cypriána Majerníka.