105. letná aukcia výtvarných diel a starožitností

12. Jún 2012, 17:00

Aukcie | 105. letná aukcia výtvarných diel a starožitností

Najvyššie dosiahnuté konečné ceny diel autora: 2 058,02,- € Sphinx endorphinix. 2006. Farebné ceruzy, tuš, akvarel, gvaš na papieri. 57 x 76 cm. (70. jarná aukcia, 20. 3. 2007)
896,24,- € Ženy E. A. Poea. 1981. Farebná litografia na papieri. 79 x 51 cm. (20. letná aukcia, 21. 6. 2000)
697,07,- € Evičkine Hulla Hop. 1988. Farebná litografia na papieri. 100 x 70 cm. (63. jarná aukcia. 28. 3. 2006)
531,10,- € Secesné parohy. 1986. Farebná litografia na papieri. 52 x 42 cm. (19. jarná aukcia, 28. 3. 2000)
398,33,- € Umývanie hláv. 1974. Lept na papieri. 65 x 50 cm. (63. jarná aukcia. 28. 3. 2006)

Biografia: Vladimír Gažovič sa narodil 9. 11. 1939 v Bratislave. 1961-67 študoval na VŠVU v Bratislave (prof. V. Hložník), 1969–70 štipendium Herderovej ceny na AVU vo Viedni (prof. M. Melcher). 1979 stáž na AVU v Amsterdame, 1967-1982 pedagogicky pôsobil na VŠVU v Bratislave. Jeho tvorba čerpá z umeleckého odkazu symbolizmu, secesie, expresionizmu, surrealizmu i najnovších výtvarných prúdov. Stavia na vnútornom rozkrývaní morálnych a etických hodnôt súčasného človeka opantaného vidinou hmotných pôžitkov. Pre európsku i svetovú grafiku rozvinul nové možnosti v technike farebnej litografie tlačenej z kameňa. Rozpracoval techniku nanášania a vrstvenia farebných tušových lazúr, striekania, vykrývania a nových postupov v práci s litografickými kriedami. Umeleckú i technickú originalitu jeho prác ocenili na najvýznamnejších svetových prehliadkach umeleckej grafiky. Jeho tvorba sa stala súčasťou zbierok významných svetových múzeí súkromných zberateľov. Žije a tvorí v Bratislave.

Literatúra: Malý slovník slovenských výtvarných umelcov, SFVU 1981, kat. Šesťdesiate roky SNG, Bratislava 1995; Trojanová, E: Vladimír Gažovič – Akupunktúra sveta. Slovart, Bratislava 2002.