105. letná aukcia výtvarných diel a starožitností

12. Jún 2012, 17:00

Aukcie | 105. letná aukcia výtvarných diel a starožitností

Najvyššie dosiahnuté konečné ceny diel autora: 1 958,44,- € Zámocké schody v Bratislave. Okolo 1920. Akvarel na papieri. 36 x 28 cm. (25. jarná aukcia, 20. 3. 2001)
1 850,- € Pri rieke. Okolo 1920. Olej na kartóne. 47 x 38 cm. (101. zimná aukcia výtvarných diel a starožitností, 06.12.2011)
1 800,- € Pri rieke. Okolo 1920. Olej na kartóne. 30 x 44 cm. (102. jarná aukcia výtvarných diel , 13.03.2012)
1 750,- € Saint Martin v Paríži. 1923. Olej na kartóne. 33 x 23 cm. (93. jesenná aukcia, 5. 10. 2010)
1 593,31,- € Rozhovor. 1928. Olej na plátne. 72 x 100 cm. (25. jarná aukcia, 20. 3. 2001)
1 593,31,- € Poľné kvety vo váze. Okolo 1940. Olej na kartóne. 35 x 37 cm. (26. letná aukcia, 5. 6. 2001)
1 526,92,- € Kytica poľných kvetov. 1945. Olej na dreve. 36 x 46 cm. (72. letná aukcia, 12. 6. 2007)

Biografia: Narodil sa 29. 8. 1890 vo Štvrtku na Ostrove, zomrel 24. 3. 1960 v Bratislave. V rokoch 1907-14 študoval na Akadémii výtvarných umení vo Viedni (prof. Griepenkerl, Bacher), potom na Akadémii Julien v Paríži. V rokoch 1914-18 bol ako cudzí štátny príslušník internovaný v kláštore vo francúzskom mestečku Espalion. Od roku 1918 žil v Nitre, kde v rokoch 1925-31 viedol súkromnú maliarsku školu. V rokoch 1920-25 pracoval v Paríži.

Literatúra: Valent, Š.: Maximilián Schurmann 1890-1960. Katalóg Galérie F. Studeného, Nitra 1990.