107. večerná aukcia

Aukcie | 107. večerná aukcia

Najvyššie dosiahnuté konečné ceny diel autora: NA SVETOVÝCH AUKCIÁCH:
13 463,- EUR New York. Akvarel na papieri, 40 x 45.5 cm. Budapešť 2006
8 998,- EUR Lode na rieke. Kombinovaná technika na kartóne. 45,5 x 58,5 cm. Budapešť 2003
3 934,- EUR Loď v doku. Akvarel na papieri, 45,5 x 58,5 cm. Los-Angeles 2006
1 500,- EUR Kruh. Pastel na papieri, 43 x 53 cm. Entzheim 2006
7 021,- EUR New York. Akvarel na papieri, 42,5 x 51,5 cm. Budapešť 2002
4 788,- EUR Felsőbánya. Atrament na papieri, 35 x 50 cm. Budapešť 2004
3 000,- EUR Vidiecky dom. Akvarel, gvaš na papieri, 37 x 55 cm. Viedeň 2206
71 698,86,- € Rodina. Okolo 1925. Olej na plátne. 111 x 93 cm. (35. zimná aukcia, 3. 12. 2002)
4 979,09,- € Rodina. Okolo 1920. Tempera na kartóne. 48 x 48 cm. (74. jesenná aukcia, 2. 10. 2007)
1 593,31,- € Rozjímajúci muž. Okolo 1930. Olej na plátne. 28 x 18 cm. (80. letná aukcia, 10. 6. 2008)

Biografia: Narodil sa 15. 3. 1894 v Budapešti, zomrel 29. 9. 1941 tamže. Od 1912 študoval na Vysokej škole výtvarných umení v Budapešti. 1914-1918 na frontoch prvej svetovej vojny. Začínal ako grafik a už jeho rané diela si získali uznanie u kritiky. V prvých prácach vychádzal z konštruktivizmu a symbolizmu Bélu Uitza. Úvodné maliarske pokusy zasa sprevádzala inšpirácia senzualizmom Istvána Szőnyiho. 1922 vystavuje svoje grafické práce v Ernst Múzeu v Budapešti. 1924 maliarske diela tamže. Zapája sa do hnutia nasledovníkov maďarského aktivizmu. 1929 začína dlhodobý pobyt v Taliansku, kde sa čoskoro etabluje ako významný príslušník tzv. rímskej školy. Od 1933 svoje tvorivé aktivity rovnocenne delí medzi komornú tvorbu a monumentálne, sakrálne i profánne freskové práce.

Literatúra: Supka B. M.: Aba Novák Vilmos. Budapest 1971; Thieme, U., Becker, F., Volmer, H.: Allgemeines lexikon der bildenden Künstler von der Antike bis zur Gegenwart. Leipzig 1907-1950; Vollmer, H.: Allgemeines Lexikonder bildenden Künstler des XX. Jahrhunderts. Leipzig 1956. (Nem.); Zádor. A., Genton, I.: Müvészeti Lexikon I-IV. Budapest 1965-1968.