107. večerná aukcia

Aukcie | 107. večerná aukcia

Najvyššie dosiahnuté konečné ceny diel autora: 260 000,- € Plavovláska. 1957. Olej na plátne, 89 x 116 cm. Madrid 2007
250 000,- € Zátišie pri okne. 1949. Olej na plátne, 89 x 116 cm. Madrid 2006
130 000,- € Dieťa s kruhom. 1944. Olej na plátne, 131 x 81 cm. Madrid 2006
115 000,- € Žena na pohovke. 1934. Olej na plátne, 114 x 145 cm. Paríž 2009
100 000,- € Kompozícia s vázou a kvetmi. 1948. 73 x 92 cm. Madrid 2007
83 847,- € Žena s ružou. 1934. Olej na plátne, 116 x 89 cm. Paríž 2000

Biografia: Narodil sa 6. mája 1898 v Madride. Zomrel 10. mája 1972 v Paríži. 1915 začal študovať na technickej a právnickej fakulte, štúdia zanechal aby sa naplno mohol venovať maľbe. 1916-1919 pôsobil na Akadémii Cecilio Pla. Zoznamuje sa tu s maľbou podľa modelu, svoje umelecké začiatky rozvíja spolu s Panchom Cossíom, Manuelom Ángeles Ortizom a Joaquinom Peinadom. Inšpiráciu nachádza v rozsiahlej kráľovskej zbierke Prado, kde maľuje kópie podľa Velázqueza, Goyu and Tiziana. 1925 sa zúčastnil na prvej výstave Sociedad de Artistas Ibéricos, zastúpený bol 16 olejomaľbami a dvoma akvarelmi. Vzhľadom na nezáujem publika o súdobú tvorbu nastupujúcej generácie (Dalí, Moreno Villa, Palencia a Alberto) opúšťa Španielsko a sťahuje sa do Paríža. 1927 začína spolupracovať s dílermi, podpisuje zmluvu s galériou a prezentuje sa prvou samostatnou výstavou. 1928 sa premiérovo predstavil v New Yorku na kolektívnej výstave v galérii Valentine. Od 1929 sa vo svojej tvorby odkláňa od abstrakcie, maľuje krajiny a zátišia. Začína pravidlelne vystavovať na prestížnych kolektívnych výstavách v Európe i zámorí. Rokom 1935 sa datuje počiatok spolupráce s D. H. Khanweilerom. Jeho diela sú reprezentatívne zastúpené v zbierke Museo de Arte Contemporáneo v Madride.

Literatúra: Persin, Patrick-Gilles: L 'aventure d'un grand marchan d'art Daniel-Henry; Kahnweiler, Bibliotheque des Arts, Éditeur Solange Thierry, Paris, 1990.