107. večerná aukcia

Aukcie | 107. večerná aukcia

Najvyššie dosiahnuté konečné ceny diel autora: 52 360,- € Talianska krajina s ruinami. 1882. Olej na plátne, 102 x 160 cm. Budapest 2008
43 920,- € Zrub pri Dunaji. 1883. Olej na plátne, 80 x 120 cm. Budapest 2010
35 370,- € Pohľad na Sziglet pri Balatone. 1889. Olej na plátne, 135 x 201 cm. Budapest 2001
33 930,- € Slnečný svit pri zámku na Sziglete. 1885. Olej na plátne, 80 x 118 cm. Budapest 2006
31 680,- € Krajina pri Neapole. Olej na plátne, 95 x 20 cm. Budapest 2001
24 377,- € Východ slnka na Capri. 1872. Olej na plátne, 55 x 96 cm. Budapest 2001

Biografia: Antal Ligeti (vl. menom Hekler) sa narodil v roku 1823 v Nagykárolyi a zomrel v Budapešti v roku 1890. Začínal ako obchodník a maliar portrétov, zúčastnil sa revolučných bojov, po 1849 sa musel ukrývať v Soproni. Od polovice 50. rokov bol jeho mecenášom gróf István Károlyi, ktorý financoval jeho cesty po Itálii a blízkom východe. V Itálii navštívil Karola Marka st., ktorého môžeme považovať za jeho učiteľa. Z ciest, z ktorých sa zachovali početné akvarely a kresby krajín a architektúry sa vrátil v roku 1857. Stal sa uznávaným maliarom romantických krajív v štýle Karola Marka i orientálnych motívov. Od roku 1861 bol správcom zbierky výtvarného umenia Maďarského márodného múzea, a ako taký pomáhal mladým umelcom (Munkácsy) na začiatku ich kariéry. Patrí medzi najvýznamnejších maďarských umelcov 19. storočia.

Literatúra: Wimmer, G.-Haja, M.: Les Orientalistes des Ecoles allemande et autrichienne. 2000
Barczi, J.: Gróf Emanuel I. Andrássy Mecenáš, zberateľ, tvorca (diplomová práca). Trnava, 2008.