Najvyššie dosiahnuté konečné ceny diel autora: 52 360,- € Talianska krajina s ruinami. 1882. Olej na plátne, 102 x 160 cm. Budapest 2008
43 920,- € Zrub pri Dunaji. 1883. Olej na plátne, 80 x 120 cm. Budapest 2010
35 370,- € Pohľad na Sziglet pri Balatone. 1889. Olej na plátne, 135 x 201 cm. Budapest 2001
33 930,- € Slnečný svit pri zámku na Sziglete. 1885. Olej na plátne, 80 x 118 cm. Budapest 2006
31 680,- € Krajina pri Neapole. Olej na plátne, 95 x 20 cm. Budapest 2001
24 377,- € Východ slnka na Capri. 1872. Olej na plátne, 55 x 96 cm. Budapest 2001
Biografia: Antal Ligeti (vl. menom Hekler) sa narodil v roku 1823 v Nagykárolyi a zomrel v Budapešti v roku 1890. Začínal ako obchodník a maliar portrétov, zúčastnil sa revolučných bojov, po 1849 sa musel ukrývať v Soproni. Od polovice 50. rokov bol jeho mecenášom gróf István Károlyi, ktorý financoval jeho cesty po Itálii a blízkom východe. V Itálii navštívil Karola Marka st., ktorého môžeme považovať za jeho učiteľa. Z ciest, z ktorých sa zachovali početné akvarely a kresby krajín a architektúry sa vrátil v roku 1857. Stal sa uznávaným maliarom romantických krajív v štýle Karola Marka i orientálnych motívov. Od roku 1861 bol správcom zbierky výtvarného umenia Maďarského márodného múzea, a ako taký pomáhal mladým umelcom (Munkácsy) na začiatku ich kariéry. Patrí medzi najvýznamnejších maďarských umelcov 19. storočia.
Literatúra: Wimmer, G.-Haja, M.: Les Orientalistes des Ecoles allemande et autrichienne. 2000
Barczi, J.: Gróf Emanuel I. Andrássy Mecenáš, zberateľ, tvorca (diplomová práca). Trnava, 2008.
Poradové číslo: | 29 |
Odhadovaná cena: | 15 000 – 17 000 € |
Konečná cena: | 8 000 € |
Rok: Okolo 1850-60
Technika: Olej na plátne
Rozmery: 63 x 79 cm
Značené: Značené vlavo dole "Ligeti A."
Slovenská súkromná zbierka. Dielo pôvodne pochádza z pozostalosti grófa Gejzu Andrássyho (1856-1938), čo potvrdzuje štítok na zadnej strane obrazu. K dielu je priložený posudok Kataríny Beňovej, PhD., kurátorky zbierky umenia 19. storocia SNG.
„BIBLICKÁ KRAJINA S FIGÚRAMI“
je typickým dielom Antala Ligetiho, ktorého považujeme za jedného z najvýznamnejších nasledovníkov Karola Marka st. Markove dedičtvo je v diele jednoznačne prítomné v kolorite obrazu – zlatistá farba zapadajúceho slnka je dôkaz kontaktu mladého maliara a v Itálii, v roku 1832 usadeného majstra. Ligeti, výdatne podporovaný svojim mecenášom grófom Károlyim mohol cestovať, vďaka čomu je jeho tvorba, narozdiel od tvorby jeho slávnejšieho učiteľa, bohatšia o orientálne motívy. Orientalizmus v umení 19. storočia naďalej zostáva mimo záujmu našej umenovedy, pritom príkladov, akým je aj predkladaná maľba sa na území Slovenska nachádza viac. Samotná skutočnosť, že dielo pochádza z jednej z našich najväčších a najkvalitnejších zbierok, dodáva Ligetiho maľbe punc exkluzivity. Gróf Gejza I. Andrássy (1856-1862) sa zapísal do dejín predovšetkým ako veľkopodnikateľ v bansko-hutníckom priemysle a športovec, predseda Maďarského kráľovského olympijského výboru. Po svojom otcovi Emanuelovi I. (1821-1891) zdedil nielen rozsiahle panstvo v Gemeri, Above, Zemplíne, kaštiele v Betliari, Parchovanoch, budapeštianske paláce, ale aj rozsiahlu zbierku malieb a starožitností. Gejza Andrássy vlastnil niekoľko rezidencií, no narozdiel od svojho strýka grófa Jána Františka Pálffyho (1829-1908), nedbal na slohové či druhové členenie svojej zbierky. Diela preto častokrát putovali z jedného sídla do druhého. Istá časť jeho zbierky sa dodnes nachádza v betliarskom kaštieli a na hrade Krásna Hôrka. Jej hodnotnejšia časť sa však nachádzala v paláci v Budapešti na Eszterházyho ulici, kde gróf v roku 1932 zomrel. Podľa štítku na zadnej strane diela sa obraz v čase jeho smrti nachádzal práve tam. Nie je však vylúčené, že pôvodne visel na stene niektorého zo salónov kaštieľa v Betliari, kde sa ešte z čias jeho otca, cestovateľa a obdivovateľa Orientu zachovalo niekoľko podobných prác od Károlya Steria. Ligetiho Biblická krajina veľmi dobre odzrkadľuje vkus druhej polovice 19. storočia, kedy predovšetkým v Uhorsku, v Budapešti zažíva obdiv krajín Ďalekého a Blízkeho východu doslova boom.