113. večerná aukcia

12. November 2013, 19:00

Aukcie | 113. večerná aukcia

Najvyššie dosiahnuté konečné ceny diel autora: 500 000,- € Kráľov štít. Olej na plátne. 56 x 50 cm. Madrid 2007
259 163,- € Dievča v červenom. Olej na plátne. 28 x 19 cm. Paríž 1990
233 012,- € Harlekýn s gitarou. Olej na plátne. 31 x 23,5 cm. Londýn 2004
232 496,- € Muzikanti. Olej na plátne. 63 x 74 cm. Londýn 2005
203 999,- € Dieťa s mačkou. Olej na plátne. 28 x 36 cm. Londýn 2007
39 789,- € Traja muzikanti. Akvarel na papieri. 28 x 39 cm. Londýn 1994
38 589,- € Samuraj (Návrat do Japonska). Akvarel na papieri. 45,5 x 35 cm. Londýn 2006

Biografia: Narodil s v roku 1913 v Barcelone a zomrel roku 2005 vo francúzskom Saint Tropéz. Tento katalánsky maliar, sochár, kostýmový a scénický dizajnér, bol v roku 1952 nominovaný na dve ceny Oscara za spoluprácu na filme „Hans Christian Andersen“. Študoval na Škole výtvarných umení v Barcelone, kde bola jeho tvorba výrazne ovplyvnená umelcami ako Bonnard, Vuillard, Roualt a v neposlednom rade Picassom, s ktorým sa zoznámil v roku 1944. Ako scénograf sa výrazne podieľal na mnohých divadelných predstaveniach vrátane opery či baletu. Po samostnaných výstavách v Zurichu, Barcelone, Paríži a Tokiu mu bola udelená komplexná retrospektíva jeho diel v Centre Pompidou Musée d'Art Moderne v Paríži roku 1978. Španielsky pavilón na benátskom Biennale v roku 1984, bol venovaný samostanej prezentácii umelca.

Literatúra: Pierre Daix, Alain Mousseigne: Antoni Clavé: A World of Art: Works 1934 – 2002, Roger Passeron: Antoni Clavé, L'Oeuvre Gravé 1939-1976, 1977.