113. večerná aukcia

12. November 2013, 19:00

Aukcie | 113. večerná aukcia

Najvyššie dosiahnuté konečné ceny diel autora: € 2 151 550,- Elektrosexuálna mašina. 1934-35. Olej na plátne. 100 x 80, 8 cm. Londýn 2013
€ 1 171 920,- Surrealistické figúry. 1937. Olej na plátne. 65 x 165 cm. Londýn 2006
€ 800 000,- Majures. 1942. Olej na kartóne. 60 x 70 cm. Madrid 2006
€ 700 000,- Kompozícia s klavírom. 1934-35. Olej na kartóne. 100 x 80 cm. Londýn 2008
€ 470 000,- Les deux voyantes. 1945. Olej na plátne. 129 x 161 cm. Paríž 2012
€ 440 000,- Fantastická krajina. 1938. Olej na plátne. 54 x 65 cm. Londýn 2006
40 496,58,- € Galský kohút. 1949. Olej na plátne. 38 x 45,5 cm. (61. zimná aukcia, 29. 11. 2005)
34 000,- € Hlava z profilu. 1948 - 49. Olej na plátne. 34 x 26 cm. (110. večerná aukcia, 23.04.2013)

Biografia: Narodil 7. januára 1906 v mestečku San Cristóbal de La Laguna na ostrove Tenerife. Zomrel 31. 12. 1957 v Paríži. Matka mu zomrela skôr ako dovŕšil dva roky, otec bol veľkopodnikateľ, statkár. Detstvo strávil v La Laguna, v blízkosti historického Casa de la Alhóndiga u starej mamy Frederiky, ktorá ho odmalička podporovala v jeho úsilí maľovať. Domínguez v detstve prekonal vážnu chorobu, ktorá ovplyvnila jeho rast a zapríčinila vážnu deformáciu kostí tváre a končatín. 1926 maľuje svoj prvý obraz Autoportrét s fajkou.1927 ho otec posiela do Paríža, k svojej sestre Antonii a jej manželovi maliarovi Álvarovi Farinaovi, aby organizoval vývoz banánov z jeho plantáží. Vo voľnom čase navštevoval kabarety, kde hľadal inšpiráciu pre svoje prvé obrazy. Zároveň sa zapísal na štúdium na večernej umeleckej škole. Inšpiráciu hľadal v početných parížskych múzeách a galériách. Postupne sa oboznamoval s dielami popredných avantgardných maliarov svojej doby. 1935 sa podieľal na surrealistickej výstave v Santa Cruz de Tenerife, kde podpísal manifest Du temps aviaient raison surréaliste. V nasledujúcich rokoch, až do 1940 participuje na výstavách surealizmu. 1936 predstavil svoje surealistické objekty v Galérii Charles Ratton. 1936 rozvinul techniku dekalkománie – proces spočíval v nanášaní hrubej vrstvy gvašu na list papiera alebo sklo,ktoré boli následne nekontrolovateľne zlisované na iný povrch ako plátno a pod. Surealisti si túto techniku rýchlo prisvojili, neskôr tento proces ovplyvnil aj hnutie abstraktného expresionizmu. V decembri 1945 na veľkej výstave "Surréalisme" v Bruseli vytvoril obrovský nápis: "Prajem si smrť 30.000 kňazov, každé 3 minúty". Po vypuknutí španielskej občianskej vojny sa ukryl na rodnom ostrove. Neskôr sa mu podarilo s falošnými dokladmi, na lodi s ovocím, ujsť do Paríža. 1949 samostatné výstavy v Bratislave a Miláne. V roku 1953 si poznamenal "Bol to strašný rok, stratil viac ako desať priateľov, ktorých som hlboko miloval". 1954 slávi veľký úspech so svojou samostatnou výstavou v Paríži. 31. decembra 1957 si v Paríži podrezal žily. Pochovaný je na cintoríne v Montparnasse.

Literatúra: Oscar Dominguéz 1926-1957. Centro Atlantico De Arte Moderno, Las Palmas de Gran Canaria, 1995. O. Dominguéz v Československu. Museum umění Olomouc, 1997.