Najvyššie dosiahnuté konečné ceny diel autora: NAJVYŠŠIE KONEČNÉ CENY POROVNATEĽNÝCH DIEL MARTINA BENKU DOSIAHNUTÉ NA AUKCIÁCH SOGY:
€ 44 000 Pozdravenie rána. Okolo 1940-42. Olej na preglejke. 66 x 42, 5 cm. (92. letná aukcia, 8. 6. 2010) € 38 173 Očarený krásou. 1942. Olej na plátne. 113 x 100 cm. (31. jarná aukcia, 26. 3. 2002) € 25 000 Mládenec z Bošáce. Okolo 1944. Olej na preglejke. 62 x 35 cm. (96. jarná aukcia, 8. 3. 2011) € 24 065 V rozkvete. 1943. Olej na plátne. 80 x 96 cm. (77. zimná aukcia, 27. 11. 2007) € 22 000 Žena s kvietkom.. Okolo 1942. Olej na plátne. 70 x 44 cm. (112. jesenná aukcia výtvarných diel , 24.09.2013)
„ŽENA Z BOŠÁCE“ vznikla počas pobytu Martina Benku v Bošáci (1942 – 44). Žil a pracoval tu takmer tri roky, vďaka mecénskej podpore hlavného riaditeľa ÚD v Bratislave dr. Jozefa Kukuča (bol rodákom z blízkeho kopaničiarskeho gazdovstva, s tak trocha komickým názvom „Trtkov“). Kukučov dobrý priateľ, bošácky učiteľ Juraj Figura dal Benkovi k dispozícii izbu v rodinnom dome. Vytvoril viacero veľkorysých kompozícií - napríklad - z bošáceho pobytu pochádzajúca reprezentačnú olejomaľbu „Nad rodným krajom“ (SOGA 2003), alebo veľkoformátový obraz „Z bošáckeho kraja“ (SOGA 2013) s opakujúcom sa motívom ústrednej lyrickej ženskej figúry (resp. figúr). Podľa spomienok jednej z modelov týchto obrazov – dcéry dr. Kukuča: „...obrazy neboli maľované v Bošáci. Tam vznikli len mnohé štúdie prostredia… Keď som mu stála modelom, namaľoval len štúdiu ústrednej postavy… Štúdia sa stratila… Jestvuje aj ďalšia štúdia ústrednej postavy od pása hore v akvarelovom prevedení nazvaná „v Tilangri“ . Tilanger je súčasť bošáckeho kroja, závoj na hlave zaviazaný vzadu a splývajúci pod pás na chrbte…“. V Bošáci však Benka maľoval predovšetkým krojové jednofigurálne štúdie – pozri olejomaľby z roku 1943 v majetku Múzea Martina Benku v Martine: Bošáčan (Dľa Jana Radoša). 60 x 29 cm., inv. č. B 43; Bošáčanka (Betka Figurová). 58 x 40 cm. B 72; Betka z Bošáce. 36 x 28 cm. B 122; Ján Radoš z Bošáce. 71 x 44 cm. B 250; Betka Figurová z Bošáce. 70 x 43 cm. B 258; Betka Figurová. 16, 5 x 24, 5 cm. B 312 a viaceré ďalšie. V okolí Trenčína, konkrétne v Bošáci, pôsobil Benka už predtým – roku 1935, pobyt v rokoch 1942 – 44 bol ale umelecky plodnejší (venoval sa v tom čase dokonca aj sochárstvu – drobnej hlinenej plastike).