118. jesenná aukcia výtvarných diel

23. September 2014, 18:00

Aukcie | 118. jesenná aukcia výtvarných diel

Najvyššie dosiahnuté konečné ceny diel autora: € 5 200 Madona s dieťaťom. Okolo 1910 - 20. Olej na plátne. 68 x 52 cm. (114. zimná aukcia výtvarných diel a starožitností. Umelecká pozostalosť Ernesta Zmetáka, 03.12.2013)
€ 2 000 Vízia. 1942. Olej na plátne. 68 x 91 cm. (106. jesenná aukcia výtvarných diel, 25.09.2012)
€ 697,07 Kráľovná zo Sáby pred Šalamúnom. Okolo 1910. Akvarel na kartóne. 18 x 14 cm. (55. jarná aukcia, 15. 3. 2005)
€ 697,07 Lótova žena. Okolo 1910. Akvarel na kartóne. 19 x 14 cm. (55. jarná aukcia, 15.3.2005)
€ 697,07 Návrat z boja. Okolo 1910. Akvarel na kartóne. 14 x 18 cm. (55. jarná aukcia, 15. 3. 2005)

Biografia: Károly Harmos (pôvodným meno Handwerk) sa narodil 28. 11. 1879 v Somogy (Maďarsko), zomrel 24. 1. 1956 v Komárne. Študoval kreslenie na Vysokej škole pre vzdelávanie profesorov kreslenia a geometrie v Budapešti (prof. Székely), 1902-8 bol na študijnom pobyte v Mníchove. Študijné cesty do Talianska a Francúzska. Účasť na výstavách v Mníchove, Londýne, Drážďanoch a Berlíne. 1908-10 učil kreslenie na súkromnej škole v Szentendre pri Budapešti, 1910-13 profesor na gymnáziu v Komárne, 1914-18 pôsobil v Soproni. Od 1918 viedol v Komárne súkromnú maliarsku školu, ktorá sa od 1924 stala súčasťou miestneho Jókaiho spolku. Bol aj literárne činný - písal humoresky a rozprávky pre deti (Prutyi Zupi. Bratislava 1930). 1939 vytvoril podklady farebného kresleného filmu Svet snov (nerealizovaný). Zúčastňoval sa na výstavách bratislavského Kunstvereinu a Jednoty výtvarných umelcov Slovenska. Súbornú výstavu mal v Podunajskom múzeu v Komárne (1979-80).

Literatúra: Váross, M.: Slovenské výtvarné umenie 1918-1945. Bratislava 1960, s. 45;
Váross, M.: Výtvarný život na Slovensku začiatkom 20. storočia. Bratislava 1971, s. 63-64.