119. večerná aukcia

11. November 2014, 19:00

Aukcie | 119. večerná aukcia

Najvyššie dosiahnuté konečné ceny diel autora: € 38 500,- Zelená noc – sen. Okolo 1975. Olej, kombinácia techník na plátne. 195 x 195 cm. (93. jesenná aukcia. 5. 10. 2010)
€ 18 256,66,- Rybí sen. 1977. Olej na plátne. 74 x 91 cm.(70. jarná aukcia, 20. 3. 2007)
€ 17 426,81,- Večerný les. 1980. Olej na kartóne. 63 x 55 cm. (74. jesenná aukcia, 2. 10. 2007)
€ 9 400,- Krajina s figúrami. 1964. Olej na plátne. 64 x 50 cm. (93. jesenná aukcia. 5. 10. 2010)
€ 6 970,72,- Zátišie. 1971. Olej na plátne. 40 x 60 cm. (72. letná aukcia, 12. 6. 2007)

Biografia: Narodil sa 14. 9. 1930 v Klenovci, zomrel 21. 10. 2001 v Bratislave. 1949-55 študoval na VŠVU v Bratislave (prof. L. Čemický a J. Mudroch).. Žil a tvoril v Bratislave. Samostatne vystavoval v Bratislave (1976), Prahe (1984), Banskej Bystrici (1993). Dostal Národnú cenu a Cenu poroty na Festivaloch medzinárodnej maľby v Cannes su Mére vo Francúzsku v rokoch 1971 a 1980, Cenu Cypriána Majerníka v rokoch 1969, 1972, Hlavnú cenu na Medzinárodnom bienále maľby v Košiciach v roku 1976 a Zlatú medailu (Grand Prix) na prestížnom Jesennom salóne (Salon d Automne) v Paríži v roku 1983, ako jediný zo slovenských výtvarných umelcov doposiaľ vôbec. Od konca šesťdesiatych rokov je evidentná inklinácia k metafyzickej maľbe. V priebehu sedemdesiatych rokov pararelne vytvára aj viacero realisticky angažovaných diel. Jeho tvorba 80. a 90. rokov je opätovne zameraná prevažne na figúru s meditatívnym a metafyzickým charakterom. Žil a tvoril v Bratislave. Samostatne vystavoval v Bratislave (1976), Prahe (1984), Banskej Bystrici (1993).

Literatúra: Matuštík, R.: Slovenské moderné maliarstvo 1945-1963. Bratislava 1965; Toman, P.: Nový slovník československých výtvarných umělců I.-II. Praha 2001; Váross, M. a kol.: Slovník súčasného slovenského umenia. Bratislava 1967; .Bachratý, B.: Michal Jakabčic. Bratislava 1985; Podušel, L.: Michal Jakabčic. Bratislava 2001.