09. Jún 2015, 18:00
Najvyššie dosiahnuté konečné ceny diel autora: € 5 200,- Madona s dieťaťom. Okolo 1910 - 20. Olej na plátne. 68 x 52 cm. (114. zimná aukcia výtvarných diel a starožitností. Umelecká pozostalosť Ernesta Zmetáka, 03.12.2013)
€ 2 000,- Vízia. 1942. Olej na plátne. 68 x 91 cm (106. jesenná aukcia výtvarných diel , 25.09.2012)
€ 697,07,- Kráľovná zo Sáby pred Šalamúnom. Okolo 1910. Akvarel na kartóne. 18 x 14 cm. (55. jarná aukcia, 15. 3. 2005)
€ 697,07,- Lótova žena. Okolo 1910. Akvarel na kartóne. 19 x 14 cm. (55. jarná aukcia, 15. 3. 2005)
€ 697,07,- Návrat z boja. Okolo 1910. Akvarel na kartóne. 14 x 18 cm. (55. jarná aukcia, 15. 3. 2005)
Biografia: Károl (Károly) Harmos (pôvodným meno Handwerk) sa narodil 28. 11. 1879 v Somogy (Maďarsko), zomrel 24. 1. 1956 v Komárne. Študoval kreslenie na Vysokej škole pre vzdelávanie profesorov kreslenia a geometrie v Budapešti (prof. Székely), 1902-8 bol na študijnom pobyte v Mníchove. Študijné cesty do Talianska a Francúzska. Účasť na výstavách v Mníchove, Londýne, Drážďanoch a Berlíne. 1908-10 učil kreslenie na súkromnej škole v Szentendre pri Budapešti, 1910-13 profesor na gymnáziu v Komárne, 1914-18 pôsobil v Soproni. Od 1918 viedol v Komárne súkromnú maliarsku školu, ktorá sa od 1924 stala súčasťou miestneho Jókaiho spolku. Bol aj literárne činný - písal humoresky a rozprávky pre deti (Prutyi Zupi. Bratislava 1930). 1939 vytvoril podklady farebného kresleného filmu Svet snov (nerealizovaný). Zúčastňoval sa na výstavách bratislavského Kunstvereinu a Jednoty výtvarných umelcov Slovenska. Súbornú výstavu mal v Podunajskom múzeu v Komárne (1979-80).
Literatúra: Váross, M.: Slovenské výtvarné umenie 1918-1945. Bratislava 1960, str. 45; Váross, M.: Výtvarný život na Slovensku začiatkom 20. storočia. Bratislava 1971, str. 63-64.
Poradové číslo: | 36 |
Vyvolávacia cena: | 1 500 € |
Konečná cena: | 2 500 € |
Rok: Okolo 1910
Technika: Olej na plátne
Rozmery: 76 x 56 cm
Značené: Značené vpravo dole "Harmos"