123. letná aukcia výtvarných diel a starožitností

09. Jún 2015, 18:00

Aukcie | 123. letná aukcia výtvarných diel a starožitností

Najvyššie dosiahnuté konečné ceny diel autora: € 44 000,- Čakáreň. 1980. Olej na plátne. 135 x 120 cm. (100. jubilejná večerná aukcia, 15.11.2011)
€ 42 000,- Sediaca (Na červenej stoličke). Okolo 1973-74. Olej na plátne. 71 x 91 cm. (108. zimná aukcia, 04.12.2012)
€ 38 000,- V izbe. 1975. Olej na plátne. 122 x 134 cm. (91. aukcia súčasného umenia, 18. 5. 2010)
€ 30 000,- Torzo. 1990. Olej, kombinácia techník na hrubom kartóne. 120 x 100 cm. (116. večerná aukcia , 08.04.2014)
€ 24 000,- Zátišie. 1974. Olej na plátne. 50 x 70 cm. (107. večerná aukcia , 13.11.2012)
€ 14 800,- Dedina. 1970. Olej na plátne, 71 x 96 cm. (105. letná aukcia, 12.06.2012)

Biografia: Milan Paštéka sa narodil sa 20. 5. 1931 v Trenčíne. Zomrel 23. 9. 1998. 1950-1956 študoval na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave (prof. Čemický, Matejka, Fulla, Želibský). 1957 zakladajúci a profilujúci člen tvorivej Skupiny Mikuláša Galandu. 1966 Cena Cypriána Majerníka. 1958 jeho prvá súborná výstava zatvorená, výstavnú prieméru mal až roku 1965 v Galérii mesta Bratislavy. Zúčastnil sa na medzinárodných prehliadkach československého umenia v Paríži, Sao Paolo, Benátkach, Mníchove, Osake, Seville a New Yorku. 1999 bol ocenený in memorian cenou Martina Benku a Výročnou cenou Združenia A-R Christmas. Samostatne vystavoval v Bratislave (1966, 1987, 1990-95, 1998-2004), Budapešti (2000), Essene (1991). Jeho diela sú reprezentatívnym spôsobom zastúpené v SNG i vo významných zbierkach v zahraničí.

Literatúra: Matuštík, : Moderné slovenské maliarstvo. Bratislava 1965; Mojžišová, I.: Milan Paštéka. ARS 1970, 1-2; Hrabušický, A.: 60. roky. Výtvarný život, 1994, č. 2-3.

151. Vianočná aukciaNa aukcii bolo vydražených 48 diel (52%) v celkovej hodnote 438 900 €. Nevydražené diela je možné zakúpiť v našich výstavných priestoroch.151. Vianočná aukcia