123. letná aukcia výtvarných diel a starožitností

09. Jún 2015, 18:00

Aukcie | 123. letná aukcia výtvarných diel a starožitností

Najvyššie dosiahnuté konečné ceny diel autora: € 8 796,39,- Dva akty. Okolo 1920. Olej na plátne. 116 x 145 cm. (29. zimná aukcia, 5. 12. 2001)
€ 4 315,21,- Jazdec (Egyptský motív). Okolo 1932. Olej na plátne. 110 x 95 cm. (28. jesenná aukcia, 2. 10. 2001)
€ 2 157,60,- Nefiguratívna kompozícia. Okolo 1955. Kombinovaná technika na lepenke. 116 x 89 cm. (39. letná aukcia, 27. 5. 2003)

Biografia: Géza Szóbel po štúdiách v Komárne a Prahe na Ukrajinskej akadémii sa stal žiakom Fernanda Légera v Paríži. Zoznámil sa s nemeckým expresionizmom počas krátkom pobytu v Berlíne. Napokon sa usadil roku 1934 v Paríži. Jeho prvá samostatná výstava v Paríži v tom istom roku sa konala v renomovanej Galérii du Journal des Beaux Arts. V tej dobe tvorí pestrofarebné akvarely a postupne prechádza na pozície abstraktného surrealizmu. Od 1934 vystavuje na Salóne nezávislých a Májovom salóne, v júni 1936 a na Medzinárodnej výstave v lisabonskom Quintas de Salas Artistos Modernes bol Independentes. 1939, vstupuje do československých vojenských jednotiek ako dobrovoľník a odchádza do Anglicka. Tragické spomienky a osobné skúsenosti z ľudskej krutosti pretavil do štyridsiatich kresieb – grafické repliky boli potom zostavené do albumu, ktorý vyšiel roku 1942 (výstava vo Victoria and Albert Museum). Po skončení vojny sa vrátil do Komárna, kde zistil, že nikto z príbuzných neprežil deportácie. 1945 výstava vojnových prác v Galérii Vendôme v Paríži.
Žil striedavo v Paríži, Londýne a Ríme, cestoval do Belgicka, Holandska, Švajčiarska, Írska, Rakúska a rôznych oblastí Sicílie. 1953 výstavy v Ženeve, Londýne, Rotterdame, Dubline. Posledné roky svojho života žil v Boulogne-sur-Seine pri Paríži. 1963 samostatná výstava v Galérii Blumenthalban v Paríži.

Literatúra: Brogyányi, K.: Festömüvészet Szlovenszkón. Košice 1931; Abelovský, J., Bajcurová,K.: Výtvarná moderna Slovenska. Bratislava 1997; Abelovský, J., Bajcurová,K.: Art in changing times. Painting and sculpture in Slovakia 1890–1949. Bratislava 2000.

151. Vianočná aukciaNa aukcii bolo vydražených 48 diel (52%) v celkovej hodnote 438 900 €. Nevydražené diela je možné zakúpiť v našich výstavných priestoroch.151. Vianočná aukcia