124. jesenná aukcia výtvarných diel

22. September 2015, 18:00

Aukcie | 124. jesenná aukcia výtvarných diel

Najvyššie dosiahnuté konečné ceny diel autora: NAJVYŠŠIE DOSIAHNUTÉ KONEČNÉ CENY DIEL ENDRE NEMESA Z 30. A 40. ROKOV NA SVETOVÝCH AUKCIÁCH:
€ 28 574,- Veľký interiér. 1944. Tempera na plátne, 134 x 185 cm. Stokholm 2002
€ 24 090,- Somnga ngaren bjnder Farväl. 1946. Tempera na kartóne, 152 x 122, 5 cm. Stokholm 2002
€ 20 501,- Pražská madona. 1938. Olej na plátne, 63, 5 x 47, 5 cm. Praha 2000
€ 12 045,- Bábika. 1943. Olej na plátne, 120 x 100 cm. Stokholm 2002

NAJVYŠŠIE KONEČNÉ CENY DIEL ENDRE NEMESA DOSIAHNUTÉ NA AUKCIÁCH SOGY:
€ 57 000,- Kompozícia. 1950. Email na železnej platni. 78 x 230 cm. (100. večerná aukcia, 15.11.2011)
€ 47 135,36,- Ateliér. 1937. Olej na plátne. 53 x 65 cm. (78. jarná aukcia, 11. 3. 2008)
€ 34 000,- Hudobník (Muzika). 1941. Olej na lepenke. 60 x 50 cm. (113. večerná aukcia, 12.11.2013)
€ 30 000,- Bez názvu. 1978-81. Olej, tempera na plátne. 139,5 x 166 cm. (86. letná aukcia, 9. 6. 2009)
€ 20 746,20,- Žena pri klavíri. 1935. Olej na plátne. 59 x 80 cm. (83. zimná aukcia, 2. 12. 2008)
€ 20 700,- Čítajúca.. 1935. Olej na plátne. 65 x 44 cm. (108. zimná aukcia, 04.12.2012)
€ 16 000,- Interiér. 1930-35. Olej na plátne. 58, 5 x 76 cm. (115. jarná aukcial, 11.03.2014)

Biografia: Endre Nemes (pôvodným menom Nágel) sa narodil 10. 11. 1909 v Pécsvárade v Maďarsku, zomrel 22. 9. 1985 v Štokholme. 1911 sa s rodinou prisťahoval do Levoče, 1914 žil v Spišskej Novej Vsi, od 1924 v Maďarsku, 1927 vo Viedni, potom opäť na Slovensku. 1928-30 pôsobil v Prahe ako novinový kresliar a karikaturista. 1930-35 študoval na Akadémii výtvarných umení v Prahe (prof. Nowak). 1931 premiérovo vystavoval s Prager Sezession. 1932-34 prispieval výtvarnými kritikami do pražského denníka Magyar Ujság. 1933 bol spoločne s Bauenfreundom na študijnom pobyte v Paríži. 1936 sa stal členom Umeleckej besedy v Prahe. V novembri 1938 emigroval do Fínska (1939-40 učiteľ na Slobodnej maliarskej škole v Helsinkách), odtiaľ bol 1940 vyhostený, odišiel do Švédska, azyl však dostal v Nórsku. V Oslo sa prihlásil ako dobrovoľník do nórskej armády. Po jej porážke ušiel do Loka Brunn vo Švédsku a napokon do Štokholmu. 1944-55 riaditeľ a učiteľ na Valands Konstskola pri múzeu v Göteborgu, od 1956 pôsobil v Stokholme. Samostatne vystavoval v Košiciach (1936 s Bauernfreundom), Prahe (1936 s Bauernfreundom, 1963 s Bauernfreundom) Ostrave (s Bauernfreundom). Súborné výstavy mal v Prahe (1966, 1971, 1982), Bratislave (1966, 1972, 2008), Ostrave (1971), Olomouci (1971). Od roku 1939 množstvo individuálnych výstav v západnej Európe a USA.

Literatúra: Oldenburg, A.: Nemes. Göteborg 1955; Starke, J.: Endre Nemes. Štokholm 1970; Milltroth, T.: Endre Nemes. Štokholm 1985; Mašín, J.: Endre Nemes. Praha 1987; Jančár, I.: Endre Nemes. Bratislava 2007.