127. jarná aukcia výtvarných diel

15. Marec 2016, 18:00

Aukcie | 127. jarná aukcia výtvarných diel

Najvyššie dosiahnuté konečné ceny diel autora: € 829,85,- Akt s kyticou. Nedat. Olej na kartóne. 49 x 75 cm. (16. letná aukcia, 8. 6. 1999)
€ 550,- Kytica orgovánov. Okolo 1950. Olej na plátne. 73 x 95 cm. (102. jarná aukcia výtvarných diel, 13.03.2012)
€ 497,91,- Don Quijote. Okolo 1965. Olej na plátne. 60 x 48 cm. (4. zimná aukcia, 16. 12. 1997)
€ 497,91,- Cigánka. Okolo 1960. Olej na plátne. 60 x 56 cm. (4. zimná aukcia, 16. 12. 1997)
€ 450,- Jar na Donovaloch. 1971. Olej na plátne. 43 x 85 cm. (101. zimná aukcia výtvarných diel a starožitností, 06.12.2011)
€ 400,- Pod Tatrami. 1980. Olej na kartóne. 35 x 50 cm. (118. jesenná aukcia výtvarných diel, 23.09.2014)

Biografia: Július Balogh študoval na bratislavskej ŠUR u profesorov Ľudovíta Fullu a Mikuláša Galandu, na Slovenskej vysokej škole technickej na oddelení kreslenia a maľovania u profesora Jána Mudrocha. Rok 1945 strávil na Akadémii výtvarných umení v Prahe. Výtvarne sa Július Balogh v tomto období venoval viacerým žánrom – zátišiu, figurálnej tvorbe a mestskej krajine. V roku 1974 sa stal členom Umeleckej besedy Slovenska a v roku 1948 mal prvú samostatnú výstavu. So svojím otcom Jozefom Baloghom založili v Trnave roku 1950 prvý Robotnícky výtvarný krúžok, kde odborne viedli talentovaných amatérskych výtvarníkov. V šesťdesiatych rokoch sa umelecky inšpiroval v slovenskej krajine – Oravou a Liptovom. Z ciest a pobytov vo Francúzsku vznikla kolekcia prác, z čoho bola výstava Parížske impresie (1980) v priestoroch Diela Bratislava. Umelca očarila krása ženského tela a tento motív sa objavuje v celom jeho diele. Stále miesto v jeho tvorbe si našlo zátišie. Július Balogh sa najviac venoval olejomaľbe, ale miesto v jeho tvorbe má aj pastel, akvarel a kresba.