127. jarná aukcia výtvarných diel

15. Marec 2016, 18:00

Aukcie | 127. jarná aukcia výtvarných diel

Najvyššie dosiahnuté konečné ceny diel autora: NAJVYŠŠIE KONEČNÉ CENY DIEL JOZEFA GINOVSKÉHO (GINOVSZKEHO) DOSIAHNUTÉ NA AUKCIÁCH SOGY:
€ 2 921,06,- Portrét muža. 1834. Olej na plátne. 53 x 44 cm. (67. jesenná aukcia, 3. 10. 2006)
€ 2 157,60,- Svätec. 1835. Olej na dreve. 25 x 18 cm. (67. jesenná aukcia, 3. 10. 2006)

NAJVYŠŠIE KONEČNÉ CENY DIEL JOZEFA GINOVSKÉHO (GINOVSZKEHO) DOSIAHNUTÉ NA SVETOVÝCH AUKCIÁCH:
€ 5 000,- Cisár Franz I.. 1836. Olej na kartóne. 44 x 34 cm. Viedeň 2004
€ 4 724,- Lovecká sezóna. Olej na kartóne. 33 x 42 cm. Viedeň 2000
€ 4 500,- Návšteva starej mamy. Olej na dreve. 34 x 27 cm. Viedeň 2011
€ 3 196,- Pánska spoločnosť. 1838. Olej na plátne. Praha 2003
€ 1 900,- Lovecké zátišie s vtákmi. 1832. Olej na plátne. 47,5 x 37 cm. Ahlden 2007

Biografia: Významný predstaviteľ nášho maliarstva 19. storočia Jozef Ginovský (Ginovszky, Jinovský) sa narodil 4. 4. 1801 v Tulčíku pri Prešove, zomrel 7. 5. 1857 v Leobene (Rakúsko). Od 1825 študoval na Akadémii výtvarných umení vo Viedni. Začiatkom dvadsiatych rokov žil a tvoril v Prešove, v štyridsiatych rokoch v Budapešti, po dlhších pobytoch v cudzine sa usadil v Leobene. Autor portrétov, loveckých výjavov so zvieracou stafážou, zátiší, sakrálnych diel a akvarelových vedút. Východzie realistické štádium (Podobizeň Karola Leopolda Sojku, 1821), prechádzalo pod vplyvom viedenského štúdia do biedermeirovskej sentimentálnej maľby s dekoratívnymi tendenciami (Podobizeň dámy v modrom šate, 1826). K naturalizmu sa opäť vrátil v tridsiatych rokoch (Podobizeň kňaza, 1831). Jeho diela sú zastúpené v zbierkach Slovenskej národnej galérie, Karáskovej galérii v Prahe, Déri múzeum v Debreczene (časť diel bola predtým v cisárskych zbierkach vo Viedni a v súkromnom majetku v Leobene).

Literatúra: Lyka, K.: Mygyar művészét 1800 – 1850. Budapest 1942; Vaculík, K.: Umenie 19. storočia na Slovensku. Bratislava 1952; Petrová – Pleskotová, A.: Slovenské výtvarné umenie národného obrodenia. Bratislava 1966; Thieme, U., Becker, F., Volmer, H.: Allgemeines lexikon der bildenden Künstler von der Antike bis zur Gegenwart. Leipzig 1907-1950.