127. jarná aukcia výtvarných diel

15. Marec 2016, 18:00

Aukcie | 127. jarná aukcia výtvarných diel

Najvyššie dosiahnuté konečné ceny diel autora: € 2 250,- Veslovanie na Dunaji, (Bratislava).. Okolo 1920. Olej na plátne. 56 x 98 cm. (124. jesenná aukcia výtvarných diel, 22.09.2015)
€ 1 300,- Jar v Bratislave I. Okolo 1900. Olej na plátne, 85 x 44 cm. (92. letná aukcia, 8. 6. 2010)
€ 1 270,- Údolie pri Salzburgu – Innthal. Okoloé 1910 – 13. Olej, ceruza na kartóne. 47 x 35 cm. (90. jarná aukcia, 9. 3. 2010)
€ 1 261,37,- Pohľad na Bratislavu z Petržalky. 1943. Olej na plátne. 68 x 102 cm. (45. zimná aukcia, 2. 12. 2003)
€ 1 100,- Bratislavské vodárne II.. 1913. Olej na kartóne. 55 x 80 cm. (118. jesenná aukcia výtvarných diel , 23.09.2014)
€ 1 000,- Bratislavské vodárne I.. 1913. Olej na kartóne. 55 x 80 cm. (118. jesenná aukcia výtvarných diel , 23.09.2014)

Biografia: Vojtech (Béla) Marx bol maliar a reštaurátor. Narodil sa 23.8.1885 v Bratislave, zomrel 1963 vo Viedni. Odchovanec prof. Eierera na vyššom gymnáziu v Bratislave. Po skončení strednej školy sa vyučil divadelnému maliarstvu u G. Wintersteinera v Bratislave, potom vo Viedni u prof. Streblowa a na Škole pre učiteľov kreslenia v Budapešti (prof. Zemplényi). Študoval dejiny umenia, vo Viedni reštaurátorstvo a konzervovanie u prof. Schäffera. Dva roky pôsobil ako reštaurátor v Berlíne, Kolíne nad Rýnom, Hamburgu, v Čechách a na Morave. V rokoch 1919-1945 pôsobil v Bratislave, potom až do smrti vo Viedni. Podnikol študijné cesty do Talianska a Egypta. Maľoval krajinu, architektúru a staré zákutia Bratislavy. V zbierkach Galérie mesta Bratislavy je jeho 46 olejomalieb, dokumentujúcich architektúru starej Bratislavy.

Literatúra: Trojanová, : Hľadanie slohu (Umenie okolo 1900). Galéria mesta Bratislavy 1980, nestr; Ortvay, T.: Poszony város utcái és terei. Budapest 1905, s. 339.