127. jarná aukcia výtvarných diel

15. Marec 2016, 18:00

Aukcie | 127. jarná aukcia výtvarných diel

Najvyššie dosiahnuté konečné ceny diel autora: NAJVYŠŠIE KONEČNÉ CENY OLEJOMALIEB MAXA SCHURMANNA DOSIAHNUTÉ NA AUKCIÁCH SOGY:
€ 4 800,- Nitra. Okolo 1920. Olej na plátne. 130 x 180 cm. (126. zimná aukcia výtvarných diel a starožitností, 01.12.2015)
€ 2 200,- Pohľad na Nitriansky hrad.. Okolo 1930. Akvarel na papieri. 30 x 42 cm. (106. jesenná aukcia výtvarných diel , 25.09.2012)
€ 1 958,44,- Zámocké schody v Bratislave. Okolo 1920. Akvarel na papieri. 36 x 28 cm. (25. jarná aukcia, 20. 3. 2001)
€ 1 850,- Pri rieke. Okolo 1920. Olej na kartóne. 47 x 38 cm. (101. zimná aukcia výtvarných diel a starožitností, 06.12.2011)
€ 1 800,- Modlitba. Okolo 1930. Olej na plátne. 50 x 77 cm. (105. letná aukcia výtvarných diel a starožitností, 12.06.2012)
€ 1 800,- Pri rieke. Okolo 1920. Olej na kartóne. 30 x 44 cm. (102. jarná aukcia výtvarných diel , 13.03.2012)

Biografia: Maximilián Schurmann sa narodil 29. 8. 1890 vo Štvrtku na Ostrove, zomrel 24. 3. 1960 v Bratislave. V rokoch 1907-14 študoval na Akadémii výtvarných umení vo Viedni (prof. Griepenkerl, Bacher), potom na Akadémii Julien v Paríži. V rokoch 1914-18 bol ako cudzí štátny príslušník internovaný v kláštore vo francúzskom mestečku Espalion. Od roku 1918 žil v Nitre, kde v rokoch 1925-31 viedol súkromnú maliarsku školu. V rokoch 1920-25 pracoval v Paríži. V roku 1929 sa natrvalo usadil v Bratislave, kdesi v roku 1938 otvoril súkromnú maliarsku školu. 1941-45 pôsobil ako profesor na Oddelení kreslenia a maľovania bratislavskej SVŠT.

Literatúra: Dvořáková, Z.: Maximilián Schurmann. Bratislava 1971; Zmetáková, D.: Max Schurmann. Výber z krajinárskej tvorby. Katalóg Slovenskej národnej galérie, Bratislava 1980; Valent, Š.: Maximilián Schurmann 1890-1960. Katalóg Galérie F. Studeného, Nitra 1990; Abelovský, J., Bajcurová, K.: Výtvarná moderna Slovenska. Bratislava 1999.