128. večerná aukcia

26. Apríl 2016, 19:00

Aukcie | 128. večerná aukcia

Najvyššie dosiahnuté konečné ceny diel autora: NAJVYŠŠIE KONEČNÉ CENY DIEL ANTALA LIGETIHO DOSIAHNUTÉ NA AUKCIÁCH SOGY:
€ 8 000,- Biblická krajina s figúrami. Okolo 1850-60. Olej na plátne. 63 x 79 cm. (107. večerná aukcia, 13. 11. 2012)

NAJVYŠŠIE KONEČNÉ CENY DIEL ANTALA LIGETIHO DOSIAHNUTÉ NA SVETOVÝCH AUKCIÁCH:
€ 52 360,- Talianske pobrežie s ruinami. 1882. Olej na plátne. 102 cm x 160 cm. Budapešť 2008
€ 48 600,- Spišský hrad. 1879. Olej na plátne. 69 cm x 106 cm. Budapešť 2015
€ 43 920,- Szob next to the Danube. 1883. Olej na plátne. 80 cm x 120 cm. Budapešť 2010
€ 36 080,- Pohľad na Vezuv. 1870. Olej na plátne. 43 cm x 68 cm. Budapešť 2014
€ 35 370,- Pohľad na Szigliget na brehu jazera Balaton. 1884 . Olej na plátne. 135 cm x 201 cm. Budapešť 2001
€ 33 930,- Západ slnka pri hrade Szigliget. 1885. Olej na plátne. 80 cm x 118 cm. Budapešť 2003

Biografia: Narodil sa 10 .1.1823, Nagykároly, zomrel 5.1.1890 v Budapešti. Začínal ako obchodník a maliar portrétov, po krátkom pobyte v Mníchove, bol okolnosťami nútený vrátiť sa do Maďarska a zúčastnil sa revolučných bojov. Po 1849 sa musel ukrývať v Šoproni, kde sa začal živiť maľbou portrétov. Od polovice 50. rokov bol jeho mecenášom gróf István Károlyi, ktorý financoval jeho cesty po Taliansku a blízkom východe. Pri cestách po Taliansku, kde navštívil Neapol a strávil čas vo Florencii. Tam stretol Karola Marka st., ktorého môžeme považovať za jeho učiteľa. Z ciest, z ktorých sa zachovali početné akvarely a kresby krajín a architektúry sa vrátil v roku 1857. Tieto skice z ciest mu mnohokrát slúžili ako predlohy pri maľbe. Stal sa uznávaným maliarom romantických krajín v štýle Karola Marka i orientálnych motívov. Od roku 1861 bol správcom zbierky výtvarného umenia Maďarského národného múzea a pomáhal mladým umelcom, akými boli napríklad Mihály Munkácsy a Géza Mészöly na začiatku ich kariéry. Patrí medzi najvýznamnejších maďarských umelcov 19. storočia.

Literatúra: Barczi, J.: Gróf Emanuel I. Andrássy Mecenáš, zberateľ, tvorca (diplomová práca). Trnava, 2008.
Szabó Júlia,  Majoros Valéria : A Magyar Tudományos Akadémia és a Művészetek a XIX.
Században. MTA Művészettörténeti Kutató Intézet. 1992; Wimmer, G.-Haja, M.: Les Orientalistes des Ecoles allemande et autrichienne. 2000.