129. letná aukcia výtvarných diel a starožitností

14. Jún 2016, 18:00

Aukcie | 129. letná aukcia výtvarných diel a starožitností

Najvyššie dosiahnuté konečné ceny diel autora: NAJVYŠŠIE KONEČNÉ CENY DIEL PÁLA FRIEDA DOSIAHNUTÉ NA AUKCIÁCH SOGY:
€ 3 053,84,- Dáma v klobúčiku. Okolo 1935. Olej na plátne. 64 x 18 cm. (35. zimná aukcia, 3. 12. 2002)
€ 2 157,60,- Ležiaci ženský akt. Okolo 1920. Olej na kartóne. 70 x 96 cm. (32. letná aukcia, 4. 6. 2002)
€ 950,-. V budoári. Okolo 1930. Pastel, akvarel, kombinácia techník na kartóne. 53 x 41 cm. (84. jarná aukcia,10. 3. 2009)
€ 900,- Krasojazdkyňa. Okolo 1935. Olej na plátne. 54 x 66 cm. (123. letná aukcia výtvarných diel a starožitností, 09.06.2015)

NAJVYŠŠIE DOSIAHNUTÉ KONEČNÉ CENY DIEL PÁLA FRIEDA NA SVETOVÝCH AUKCIÁCH:
€ 4 364,- Sediaci akt. Pastel na kartóne. 100 x 74 cm. USA 1999
€ 3 895,- Čierna Venuša. Pastel na kartóne. 60 x 80,5 cm. Budapešť 2008
€ 3 342,- Zamyslená. Pastel na papieri. 69 x 94 cm. USA 1994
€ 3 096,- Žena s perlami. Pastel na papieri. 69 x 49 cm. Budapešť 2006
€ 2 500,- Ležiaca. Pastel na papieri. 69 x 50 cm. Paríž 2008

Biografia: Pál Fried sa narodil 1893 v Budapešti. Študoval na Akadémii výtvarných umení v Budapešti (prof. Hugo Poll) a tiež v Paríži. Vystavoval v Mücsárnoku, predovšetkým pastely s orientálnymi motívmi. 1947 ho pozvali do New Yorku prednášať na Vysokú školu výtvarných umení. Venoval sa predovšetkým aktom.

Literatúra: Seregélyi, G.: Magyar Festök és grafikusok adattára. Szeged 1988, str. 182.