129. letná aukcia výtvarných diel a starožitností

14. Jún 2016, 18:00

Aukcie | 129. letná aukcia výtvarných diel a starožitností

Najvyššie dosiahnuté konečné ceny diel autora: € 3 500,- Pohľad na Trenčiansky hrad. . 1938. Olej na plátne. 95 x 110 cm. (127. jarná aukcia výtvarných diel , 15.03.2016)
€ 2 250,- Veslovanie na Dunaji (Bratislava). Okolo 1920. Olej na plátne. 56 x 98 cm. (124. jesenná aukcia výtvarných diel, 22.09.2015)
€ 1 300,- Jar v Bratislave I. Okolo 1900. Olej na plátne, 85 x 44 cm. (92. letná aukcia, 8. 6. 2010)
€ 1 270,- Údolie pri Salzburgu – Innthal. Okolo 1910 – 13. Olej, ceruza na kartóne. 47 x 35 cm. (90. jarná aukcia, 9. 3. 2010)
€ 1 261,37,- Pohľad na Bratislavu z Petržalky. 1943. Olej na plátne. 68 x 102 cm. (45. zimná aukcia, 2. 12. 2003)

Biografia: Vojtech (Béla) Marx bol maliar a reštaurátor. Narodil sa 23.8.1885 v Bratislave, zomrel 1963 vo Viedni. Odchovanec prof. Eierera na vyššom gymnáziu v Bratislave. Po skončení strednej školy sa vyučil divadelnému maliarstvu u G. Wintersteinera v Bratislave, potom vo Viedni u prof. Streblowa a na Škole pre učiteľov kreslenia v Budapešti (prof. Zemplényi). Študoval dejiny umenia, vo Viedni reštaurátorstvo a konzervovanie u prof. Schäffera. Dva roky pôsobil ako reštaurátor v Berlíne, Kolíne nad Rýnom, Hamburgu, v Čechách a na Morave. V rokoch 1919-1945 pôsobil v Bratislave, potom až do smrti vo Viedni. Podnikol študijné cesty do Talianska a Egypta. Maľoval krajinu, architektúru a staré zákutia Bratislavy. V zbierkach Galérie mesta Bratislavy je jeho 46 olejomalieb, dokumentujúcich architektúru starej Bratislavy.

Literatúra: Trojanová, R.: Hľadanie slohu (Umenie okolo 1900). Galéria mesta Bratislavy 1980, nestr; Ortvay, T.: Poszony város utcái és terei. Budapest 1905, s. 339.