129. letná aukcia výtvarných diel a starožitností

14. Jún 2016, 18:00

Aukcie | 129. letná aukcia výtvarných diel a starožitností

Najvyššie dosiahnuté konečné ceny diel autora: € 5 000,- S koňom. . 1935. Olej na plátne. 56 x 66 cm. (125. večerná aukcia, 10.11.2015)
€ 2 854,68,- Na trhu v Šamoríne. Okolo 1935. Olej na plátne. 45,5 x 64 cm. (45. zimná aukcia, 2. 12. 2003)
€ 2 500,- Krčma v Šamoríne. . Okolo 1930. Olej na plátne, dublované. 63 x 84 cm. (123. letná aukcia výtvarných diel a starožitností, 09.06.2015)
€ 1 327,76,- Na dedine pri Šamoríne. Okolo 1935. Tempera na plátne. 30,5 x 45 cm. (18. zimná aukcia, 2. 12. 1999)
€ 630,68,- Na trhu v Šamoríne II. Okolo 1930. Akvarel na paprieri. 30 x 42 cm. (65. letná aukcia, 6. 6. 2006)

Biografia: Narodil sa 8. 11. 1896 v Šamoríne, zomrel 10. 12. 1976 v Budapešti. Študoval na Umelecko-priemyslovej škole v Budapešti, 1924 bol na polročnom študijnom pobyte v Berlíne. Do 1946 žil v Šamoríne, potom bol presídlený do Maďarska (tam prijal prídomok Tallós). Zúčastňoval sa na výstavách bratislavského Kunstvereinu a Maďarskej spoločnosti pre vedu, literatúru a umenie. Samostatne vystavoval v Bratislave (1935, spolu s Lörinzom), Košiciach (1936). Súbornú výstavu mal v Šamoríne (1966).

Literatúra: Brogyányi, K.: Festomuvészet Szlovenszkón. Košice 1931; Váross, M.: Slovenské výtvarné umenie 1918-1945. Bratislava 1960, s. 144-146;