129. letná aukcia výtvarných diel a starožitností

14. Jún 2016, 18:00

Image

Aukcie | 129. letná aukcia výtvarných diel a starožitností

Biografia: Narodila sa 10. júna 1932 v Nových Zámkoch. Zomrela 2008 v Bratislave. 1950-1955 študovala na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave (prof. Mudroch). Generačne patrí k tzv. Nástupu 57, štýlovo a duchovne sa skôr kontaktovala s umením mladších vrstiev maliarstva druhej polovice šesťdesiatych rokov. Najmä s jeho alternatívnou (a zároveň marginálnou) líniou, vyznávajúcou imaginatívnosť, fantazijnú štylizáciu „reality“ (Albín Brunovský a jeho eklektici). Viera Žilinčanová reprezentovala počas života naše výtvarné umenie na známych prehliadkach a festivaloch maľby v Bratislave, Košiciach, Trenčíne, Prahe, Brne, Havane, Krakove, Dusseldorfe, Stockholme, Bruseli, Berlíne, Paríži, Nice, Cagnes sur Mer, Berlíne, Zűrichu, Montreali, New Yorku, kde získala medzinárodné ceny a uznania. 1956 sa zúčastnila na letnej maliarskej škole Oskara Kokoschku (Schule des Sehens). 1978 Grand Prix na IV. Medzinárodnom bienále maľby v Košiciach.

Literatúra: Váross, M. a kol: Slovník súčasného slovenského umenia. Bratislava 1967; Podušel, Ľ.: Viera Žilinčanová. Bratislava 2003.

Aukcie

Newsletter

Ak chcete byť pravidelne informovaný, a dostávať aktuálne informácie o činnosti spoločnosti SOGA, prihláste sa do nášho mailing listu.

Pre poskytovanie lepších služieb stránka využíva cookies. Používaním stránky súhlasíte s ich využívaním. Viac o cookies

Zatvoriť