133. jarná aukcia výtvarných diel

07. Marec 2017, 18:00

Aukcie | 133. jarná aukcia výtvarných diel

Najvyššie dosiahnuté konečné ceny diel autora: € 2, 222,- Paganini. 1958. Akvarel, kombinácia techník na papieri. 54 cm x 40 cm. Praha 2016
€ 1, 602,- Ženský akt. 1958. Akvarel, uhoľ. 62 cm x 50 cm. Praha 2009
€ 1, 459,- Klaun. 1942. Akvarel, pastel na papieri. 47 cm x 30 cm. Praha 2014
€ 1, 455,- Zátišie s misou ovocia. Akvarel, gvaš. 26.5 cm x 41 cm. Praha 2009
€ 1, 277,- Krajina s loďou. 1965. Akvarel, kombinácia techník na papieri. 43 cm x 55 cm. Praha 2013

Biografia: Jan Bauch sa narodil 16. 11. 1898 v Prahe, zomrel 9. 1. 1995 tamže. 1914-16, 1919-21 študoval na Umelecko-priemyslovej škole (prof. Dítě, Brunner) a 1921-24 na Akadémii výtvarných umení v Prahe (prof. Švabinský). Člen spolku Mánes, kam prešiel 1926 z Umeleckej besedy. Samostatne vystavoval v Ostrave (1935, 1965), v Brne (1944, 1956), Viedni (1956), Olomouci (1960), Prahe (1969, 1972). 1988 mal výstavu súborného diela v Slovenskej národnej galérii. Zúčastnil sa medzinárodných výstav v Carneggiho inštitúte v New Yorku (1937), svetovej výstavy v Paríži, svetovej výstavy v Bruseli (1958), bienále v Benátkach (1962), Arte e resistenza v Bologni (1965) a ďalších reprezentačných prehliadok vo Francúzku, Nemecku a USA. Pôsobil ako profesor na Vysokej škole Umelecko-priemyslovej v Prahe (1946-1958).

Literatúra: Spurný, J.: Jan Bauch. Praha 1948; Kotalík, J.: Obrazy a sochy J. Baucha. Kulturní tvorba I. 1963; Bauch, J.: Barvy století. Praha 1963; Spurný, J.: Jan Bauch. Praha 1978.